A francia civilizáció titkai
Időpont: 10:30 – 10:50
Terem: I. nyelvi labor
Előadó: Dr. Szász Géza
Franciaország története szinte a világ összes országában részletesen tárgyalt tananyag, a francia civilizáció egyes elemei, illetve eredményei az emberiség jelentős része számára csodált és szimbolikus jelentéssel is bíró kulturális örökséget jelentenek. A minielőadás keretében igyekszünk megvilágítani azokat a tényezőket, melyek eredményeként a francia civilizáció mindmáig az érdeklődés homlokterében maradt.
Egy nyelv, sokféle szokás: udvariasság a francia nyelvű kultúrákban
Időpont: 11:00 – 11:20
Terem: I. nyelvi labor
Előadó: Dr. Gécseg Zsuzsanna
Minden kultúrának megvannak a maga udvariassági szabályai, és ezek sokszor függetlenek attól, hogy milyen nyelvet beszél az adott kultúra. Az előadás néhány udvariassághoz köthető nyelvi jelenséget mutat be, és összehasonlítja a rájuk vonatkozó szabályokat Franciaországban, a kanadai Québecben és Fekete-Afrika frankofón országaiban.
Miért lett Nobel-díjas Annie Ernaux?
Időpont: 11:30 – 11:50
Terem: I. nyelvi labor
Előadó: Dr. Gyimesi Timea
2022 októberében a Svéd Királyi Akadémia Annie Ernaux francia írónőnek ítélte az irodalmi Nobel-díjat. A francia Nobel-díjasok közt ő az első nő, aki elnyerte ezt a kitüntető díjat. A minielőadás a most 82 éves írónő életművébe kínál rövid betekintést.
Egy XVII. századi francia festő életművének rejtélyei
Időpont: 12:00 – 12:20
Terem: I. nyelvi labor
Előadó: Dr. Kovács Katalin
A XVII. században élt francia festő, Georges de La Tour munkássága közel háromszáz évig feledésbe merült, képeit más művészeknek tulajdonították. A festő életművét csak a XX. század elején fedezték fel. Az előadás a légy és a bolha motívumán keresztül Georges de La Tour néhány festményén vizsgálja az alig észrevehető részlet szerepét.
Tudj meg többet a szervezőről és a szakról itt!