Időpont: 12:00-12:20
Terem: Magyar Történeti Szeminárium
Előadó: Illés Imre Áron
A történelem nemcsak a nagypolitika, a hadvezérek és uralkodók tanulmányozása, hanem a mindennapoké is. Ennek megfelelően az előadás az ókori élet egy érdekes részletébe, a mágiába világába és ezen belül kifejezetten a szerelmi mágia gyakorlatába nyújt betekintést.
Időpont: 12:30-12:50
Terem: Magyar Történeti Szeminárum
Előadó: Tóth Hajnalka
Magyarország török kori története sokkal több, mint háborúk és pártoskodás története. Két kultúra határán, egy többnyelvű világban megkerülhetetlen szerep jutott a hivatalos tolmácsoknak is. Nem voltak katonák, mégis gyakran életük kockáztatásával szolgálták és tartották fenn az államgépezeteket. Előadásomban egyrészt Johann Adam Lachowitz Habsburg udvari tolmács és Temesvári Oszmán aga díváni tolmács pályafutásán keresztül mutatom be, hogy miképpen válhatott valaki tolmáccsá a kora újkorban a keresztény, illetve az oszmán oldalon, továbbá, hogy a tolmácsok munkája milyen előnyökkel és hátrányokkal járt, egyáltalán tolmácsnak lenni presztízsszakmának számított-e, illetve hogy csak tolmácsoltak-e, és milyen előrelépési lehetőségeik lehettek. Másrészt bemutatom azokat a forrásokat, amelyeknek segítségével történészként képesek vagyunk a fenti életutakat rekonstruálni.
Időpont: 13:00-13:20
Terem: Magyar Történeti Szeminárium
Előadó: Kovács Szilvia
A középkori Eurázsia történetét kutatva a legváratlanabb helyeken bukkanhatunk magyarok nyomaira. Vannak köztük térítő szerzetesek, diplomaták, elhurcolt foglyok és kalandorok. Az előadás néhányuk történetén keresztül azt mutatja be, milyen céllal és hova jutottak el magyarok a perzsiai mongol uralkodó udvarától a pekingi császár birodalmáig, és milyen információkat köszönhet nekik az utókor.
Időpont: 13:30-13:50
Terem: Magyar Történeti Szeminárium
Előadó: Kökény Andrea
Az előadás röviden bemutatja az Amerikai Egyesült Államok megalakulásának történetét a gyarmati kortól a függetlenségi háborún keresztül az alkotmány elfogadásáig. Források segítségével megvizsgálja az észak-amerikai fejlődés sajátosságait és azokat az okokat, melyek miatt Amerika az „ígéret földje” lett.
Tudj meg többet a szervező tanszékről/intézetről és a szak(ok)ról itt!