Szervező intézet/tanszék: Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék
Időpont: 12:30-12:50
Terem: 6-os szeminárium (Bálint Sándor terem)
Előadó: Dr. habil. Varga Sándor
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: néprajz-kulturális antropológia; táncfolklorisztika/táncantropológia szakirány
Az előadás során arról beszélek, hogy néprajzi, antropológiai szemlélettel hogyan lehet vizsgálni és megérteni kulturális különbségeket. Kitérek arra is, hogy hogyan tudjuk a különböző kulturális jelenségeket rendszerszinten értelmezni. A tradicionális tánc- és zenekultúra területéről hozok példákat. Az előadás végén szót ejtünk a képzésünk alatt megszerezhető tudásról és készségekről, illetve az elhelyezkedési lehetőségekről.
Időpont: 13:00-13:20
Terem: 6-os szeminárium (Bálint Sándor terem)
Előadó: Dr. habil. Glässer Norbert
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: néprajz – kulturális antropológia, néprajzi kulturális örökség
A magunkkal hozott tudás, a korábbi nemzedékektől kapott emlékek gyakran saját kis világunk kereteire terjednek ki. A múlt zárványszerű írott emlékezetét és társadalmi diskurzusait megismerve ezek gyakran tágabb társadalmi összefüggéseket nyernek. A modern világ és az orthodox zsidó hagyomány találkozása is ilyen jelenség. A család, a közösségi értékek, a múlt és jövő megragadása sok közös vonást mutatott a 19. század végén és a 20.század elején a keresztény felekezetek világával. A budapesti Holokauszt Emlékközpont az emigrációban ma is élő kérdésfelvetések bemutatására tett kísérletet időszaki kiállítás keretében. Az előadásban ennek tapasztalatait ismerhetjük meg.
Időpont: 13:30-13:50
Terem: 6-os szeminárium (Bálint Sándor terem)
Előadó: Dr. habil. Povedák Kinga
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: néprajz – kulturális antropológia
A kommunista diktatúra vallási kultúrájának kutatása sok szempontból hiányos, aminek hátterében az ateista rezsim valláspolitikája és a vallási kultúra kutatásásához való korlátozó viszonya húzódik. Korabeli leírások, feljegyzések, tanulmányok alig készültek, vagy maradtak fenn. Készültek viszont részletes titkosszolgálati megfigyelések. Az órán annak eredünk nyomába, hogy a besúgók által adott jelentésekből milyen új információk nyerhetők ki a megélt vallásosság kapcsán? Kik készítették ezeket? A valóságot tükrözték vagy inkább összeesküvés elméleteket gyártottak?
Időpont: 14:00-14:20
Terem: 6-os szeminárium (Bálint Sándor terem)
Előadó: Dr. Mód László
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: néprajz szak/kulturális örökségvédelem
Az előadás a néprajzi tárgyak vonatkozásában próbálja bemutatni azt a folyamatot, ahogyan kiemeljük azokat a mindennapi használatból és valamilyen értéket tulajdonítva nekik múzeumi műtárgy válik belőlük. A hallgatók megismerkedhetnek azokkal a beavatkozásokkal is, amelyek e változások során a tárgyakat érik.