Néprajz BA

A néprajzi tárgyak útja a mindennapokból a múzeumi gyűjteményekig

 

Időpont: 10:30 – 10:50

Terem: Bálint Sándor terem

Előadó: Dr. Mód László egyetemi adjunktus

 

Az előadás a néprajzi tárgyak vonatkozásában próbálja bemutatni azt a folyamatot, ahogyan kiemeljük azokat a mindennapi használatból és valamilyen értéket tulajdonítva nekik múzeumi műtárgy válik belőlük. A hallgatók megismerkedhetnek azokkal a beavatkozásokkal is, amelyek e változások során a tárgyakat érik.

 

 

„…mint könnyűlábú turista…” Hogyan válnak forrássá az elmúlt évszázadok utazási szokásai?

 

Időpont: 11:00 – 11:20

Terem: Bálint Sándor terem

Előadó: Dr. Glässer Norbert egyetemi docens

 

A 19-20 század utazási kultúrája jelentős társadalmi, technikai és infrastrukturális átalakuláson esett át. Az utazás és az útleírás egyúttal a belátható világon túlról származó ismeretek forrása lett. Ezek a szövegek azonban nem csupán a távoli helyek népeiről szóltak, hanem az itthon maradottak önképének formálásában is fontos szerepet játszottak. Az utazók az eltérőt, az egzotikust, a távolit akarták megismerni, amikor viszont erről írtak, saját társadalmuk kérdéseibe, látásmódjába helyezték azt vissza. Mit tudhatunk meg elődeinkről az útleírásaikból?

 

 

Tánc és térhasználat

 

Időpont: 11:30 – 11:50

Terem: Bálint Sándor terem

Előadó: Dr. Varga Sándor egyetemi adjunktus

 

A tánc és a tér egymáshoz szorosan köthető fogalmak. Rövid előadásomban azt szeretném bemutatni, hogy a táncos mozdulatokra hogyan hat a tér, illetve azt hogy egy-egy táncalkalom térhasználatában hogyan jelennek meg szimbolikus társadalmi szerepek

 

 

Tánc és turizmus

 

Időpont: 12:00 – 12:20

Terem: Bálint Sándor terem

Előadó: Apjok Vivien egyetemi tanársegéd

 

Kapcsolódva Varga Sándor témájához, előadásomban arról beszélek, hogy a falusi, kifejezetten az erdélyi táncházas turizmus hogyan használja a lokális tereket, és hogy ezekben a terekben - a táncon keresztül - milyen módon jelennek meg a helyi közösség és a vendégek közötti kapcsolatok.



Tudj meg többet a szervezőről és a szakról itt!

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.