A néprajz mesterképzés célja olyan szakemberek képzése, akik képesek saját és mások kultúrájának elemzésére és értelmezésére, jártasak a kultúrakutatásban, és ismerik a kultúra működési törvényszerűségeit a múltban és a jelenben.
A néprajzi, európai etnológiai és kulturális antropológiai tematika mellett önálló specializációként – országosan egyedülállóan – hirdetjük meg a táncfolklorisztikai- táncantropológiai szakirányt MA szinten. A képzést választók nem csak az európai, illetve Kárpát-medencei tradicionális tánckultúrákkal ismerkedhetnek meg, de betekintést kapnak a más földrészek táncvilágaiba is. Ezen kívül a modern táncszcéna, illetve ezek kutatási kérdéseivel is foglalkozunk. A képzés angol változata három másik európai egyetemmel (NTNU Trondheim, NKUA Athén, UCA Clermont-Ferrand) közösen hirdetett nemzetközi Choreomundus Master programunk.
Másik, országosan egyedülálló mesterszakos szakirányunk a néprajzi kulturális örökség specializáció. Ide a muzeológia, fesztivalizáció és kulturális ökológia témák kapcsolódnak. Emellett tanszékünk órakínálatában speciális területként jelenik meg a néprajzi fotózás és filmezés, és a vallási néprajz elméleti, módszertani és gyakorlati ismereteinek oktatása. A jelenkori kulturális antropológia témáival is foglalkozunk, mint például a modernitás és hagyomány viszonya, mai ünnepek, politikai rítusok, turizmus, tömegkultúra, ifjúsági kultúrák, virtuális terek és közösségek, fesztiválok.
Tanszékünk oktatói a hallgatók bevonásával rendszeres terepkutatást végeznek, gyakran nemzetközi együttműködés keretében. Az oktatásban részt vesznek jeles hazai és külföldi
vendégtanárok.
A néprajzi alapképzés elméleti és módszertani ismereteket ad a kvalitatív társadalom- és a kultúrakutatás területén. Mindezek gyakorlati alkalmazását hallgatóink terep- és archívumi, illetve múzeumi, közgyűjteményi gyakorlatokon, illetve tanulmányi kirándulásokon tapasztalhatják meg.
A mesterképzés során az oktatás alapját a néprajz, folklorisztika és a kulturális antropológia képzés jelenti. Ez számos szakterület művelésére felkészíti a hallgatót a kutatásban (tudományos kutató, kutatásszervező), az oktatásban (általános és középiskolai), szakirányú képzést és tanfolyamokat vezető oktató, művészeti iskolák néprajzi szakembere), a közművelődés különböző területein (néptánckar vezető, kulturális szervező, kulturális menedzser, közművelődési szakember), a közgyűjteményekben (muzeológus, archiváló, gyűjteménykezelő, múzeumpedagógus, kiállítás-rendező, múzeumi közművelő), az idegenforgalom (kommunikációs munkatárs, turizmus-szervező), valamint a közigazgatás és önkormányzati szféra több területére, de segíthet egyéb irányokban való elhelyezkedésben is (pl. szakfordító, stb.). A tömegkommunikációban (sajtó, rádió, televízió, stb.), a könyvkiadásban, digitalizálásban, számítógépes adatbank létrehozásában és az ezekhez kapcsolódó kulturális szférában rendszeres az igény néprajzi/kulturális antropológus végzettségű szakemberekre, jelenleg is sok ilyen diplomás szakember dolgozik e területeken.
A mesterképzésre bemeneti követelmény a néprajz BA vagy minor elvégzése. Emellett a hallgatónak előző tanulmányai során 50 kreditet kellett megszereznie a néprajz, kulturális antropológia, vallástudomány,
A néprajz mesterképzésre jelentkezőknek felvételi vizsgát kell tenniük. A szóbeli vizsga tartalma: szakmai és motivációs elbeszélgetés, melynek során a jelentkezőnek szűkebb érdeklődési területéhez kapcsolódóan kell a néprajzban és a kulturális antropológiában való elméleti és módszertani jártasságát, tárgyi ismeretét, szakirodalmi tájékozottságát, kreatív és problémamegoldó gondolkodásra való képességét bizonyítania. Mindennek ismertetése során térjen ki arra, hogy a néprajzzal vagy kulturális antropológiával, illetve azon belül – ha van ilyen – egy résztémával kapcsolatosan milyen elméleti, módszertani, szakirodalmi és gyakorlati előismeretekkel rendelkezik, van-e kiemelt érdeklődési területe, s a mesterképzés keretében milyen témakutatást (vagy ha nincs egy hangsúlyos ilyen, akkor milyen témakutatási alternatívákat) tervez, milyen célokat és elvárásokat szem előtt tartva jelentkezik hozzánk és szeretné tanulmányait végezni.
SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék
6722 Szeged, Egyetem u. 2.
E-mail cím: kerekes.ibolya.ilona@szte.hu
Tel.: 06 62 544 216
A képzéshez tartozó youtube csatorna: A néprajz szegedi műhelye