A Tisza bácskai és bánáti oldalánaktradicionális táncélete

Resócki RollandResócki Rolland


Vajdaság Szerbia északi, Magyarországgal határos, részben magyarok által lakott területe. Etnikai összetétele rendkívül változatos: a régió lakosságának egyharmadát számos különböző etnikai csoport teszi ki. Három nagy folyója, a Duna, a Tisza és a Száva három földrajzi egységre osztja a tartományt: Bácskára, Bánátra (Bánságra) és Szerémségre. Vajdaság magyarok által lakott területe három táncdialektológiai egységre osztható: a Dél-Duna mentére, az Al-dunai székelyek lakta területekre és a Tisza mentére.

Sokéves önkéntes gyűjtőmunka és archívumi kutatás eredményeként 2016-ban a Népművészet Ifjú Mestere díj pályázatra készült el az első tanulmányom, összegezve az addigi kutatási eredményeket. 2018-ban a Vajdasági Magyar Folklórközpont kiadott egy tanulmánykötetet, a Népművészet Ifjú Mesterei Vajdaságban címmel, ebben a kiadványban jelent meg az első publikációm, melyben értekeztem a Tisza mente hagyományos táncairól. A helyi értékekhez ragaszkodó táncoktatóként vizsgálódásom egyik fő céljának saját vidékem táncos hagyományainak megtanulását, használatba vételét és visszatanítását tartom a legfontosabbnak. Nem utolsósorban pedig a kutatómunkámmal szeretnék hozzájárulni a magyar néptánchagyományokról eddig megszerzett ismereteink bővítéséhez.

Előadásom a vajdasági Tisza mente tradicionális tánckultúrájának kutatástörténetét, tánctípusait és táncéletét igyekszik bemutatni. Általános képet ad a jeles napokhoz, az emberi élet fordulóihoz, munkavégzéshez kapcsolódó táncalkalmakról, ezek táncilleméről, a tánctanulás módjáról, a kiáltott rigmusok használatáról, valamint a tánc zenei kíséretéről.




Közel tíz éve kutatom a vajdasági, pontosabban a bácskai és a bánáti Tisza mente tradicionális táncéletét és tánckultúráját. Erre az elhatározásra a saját lakóhelyem hagyományaihoz való ragaszkodásom vezetett és az a tény, hogy az eddigi néptánckutatás „fehér foltként” tekintett a területre. Szakmai előremenetelem és ismereteim bővítése érdekében jelentkeztem a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai tanszékére, ahol tanulmányi eredményeimnek köszönhetően több ösztöndíjban is részesültem. Az aktív táncolás mellett jelenleg a régió táncainak kutatásán, rendszerezésén, elsajátításán és továbbadásán dolgozom. A helyi eredeti viselet felkutatása mellett keresem, gyűjtöm, tanulom és tanítom a már-már feledésbe merült vokális és hangszeres népzenét, népmeséket és népszokásokat is. Tevékenységem elismeréseként 2016-ban a Népművészet Ifjú Mestere Díjat vehettem át.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.