Költészet és hit. Pilinszky János korszakváltásai

Időpont: 2021. márc. 17., 18 óra


Pilinszky_JanosPilinszky saját, megszenvedett hitével a század második felének talán legjelentősebb misztikus költészetét teremtette meg. Ebben a szinte kezdeteitől kész és érett költészetben, ha van „fejlődés”, akkor azt abban kereshetjük, ahogyan egyre puritánabb tényközlésre szorítkozik; egyre kevesebb epikus elemmel, s egyre kevesebb lírai kommentárral dolgozik, a mondandót egyre inkább a képek, az „ütések és kopások” tömör erejére bízza. Angol fordítója (s egyben kora egyik legjelentősebb költője), Ted Hughes így jellemezte e stílust: „Dísztelen, világos, közvetlen, de kétségkívül a ragyogás, a tévedhetetlen egyensúly, a hullámzó zene és az intenzitás valóságos csodája: semmi máshoz nem hasonlítható ötvözet.”



HafnerHafner Zoltán (Mohács, 1965) irodalomtörténész a Petőfi Irodalmi Múzeum Digitális Irodalmi Akadémiájának Pilinszky János-szakértője. 2004 és 2016 között a DIA Krasznahorkai László-szakértője is volt. Egyetemi tanulmányait 1985 és 1991 között végezte Szegeden, a JATE BTK magyar-történelem szakán. MTA TMB-ösztöndíjas volt, PhD-tanulmányait szintén Szegeden végezte, ahol 7 évig a Modern Magyar Irodalom Tanszéken tanított. Az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa volt, valamint a Vigilia folyóirat szépirodalmi szerkesztője. Pilinszky János műveit 1992 óta rendezi sajtó alá, de szerkesztett Pilinszky-emlékkötetet, valamint a költő életművét és recepcióját bemutató bibliográfiát is írt. A Pilinszkyvel kapcsolatos munkái mellett irodalmi dokumentumok (Márai Sándor, Cs. Szabó László, Toldalagi Pál, Szilágyi Domokos levelei) sajtó alá rendezésével ugyancsak foglalkozott. Rendszeresen együtt dolgozott kortárs írókkal, például Krasznahorkai Lászlóval, Tandori Dezsővel, Győrffy Ákossal és Kertész Imrével. Utóbbi műveinek szerkesztője és gondozója. 2017 óta a Kertész Imre Intézet vezetője.


Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.