Szakirányú továbbképzés neve: Pedagógiai értékelési és kutatótanári szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő
Alapadatok:
-
Munkarend: levelező
-
Önköltség (félév): 180 000 Ft
-
Képzési idő (félév): 4
-
Irányszám: 10 < 25
-
Képzés gyakorisága: kéthetente
-
Képzés helye: Szeged
-
Képzési terület: PED
Bemeneti feltételek:
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 21/B. § (1) bekezdése értelmében pedagógus-szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzésre felsőfokú pedagógus (óvodapedagógus, tanító, tanár, gyógypedagógus, szociálpedagógus, konduktor, szakoktató, csecsemő- és kisgyermeknevelő) szakképzettséggel és pedagógus-munkakörben szerzett legalább hároméves szakmai gyakorlattal lehet jelentkezni.
Szakirányú továbbképzésben szerezhető szakképzettség neve: szakvizsgázott pedagógus a pedagógiai értékelés és kutatótanári feladatok terén
Kapcsolattartó / szakfelelős:
Mesterháziné Túri Diána oktatásszervező, Dr. Kinyó László egyetemi adjunktus
Jelentkezési határidő: szeptemberben induló képzések esetében 2025. június 15.
Jelentkezés módja: intézmény honlapján
Jelentkezés díja: 4000 Ft
Befizetés módja: online a jelentkezéskor
Csatolandó dokumentumok: oklevélmásolat, valamint szakmai önéletrajz
Képzés kezdete: szeptemberben induló képzések esetében 2025. szeptember 12.
Egyéb információ
- Felvételi vizsgakövetelmények: Nincs felvételi vizsga.
- A rangsorolás módja (szempontjai): A diploma minősítése és a szakmai tapasztalat alapján történik a rangsorolás.
A világ sok országában már korábban is szoros egységbe szerveződtek a tanárképző és neveléstudományi kutatóhelyek, és a felsőoktatási intézmények régóta törekednek arra, hogy még szorosabb partnerkapcsolatot építsenek ki az iskolákkal. A magyar köznevelési rendszerben lezajlott változások lehetővé teszik, hogy a tanárképzésben megfelelő mélységben és terjedelemben szerepeljenek olyan tudáselemek és kialakítandó kompetenciák, amelyek például a tanárképzésben sok szempontból előttünk járó Finnországban már 1971 óta jelen vannak nemcsak a tanárképzésben, hanem a tanítóképzésben is. Az alapelv – amely áthatja a finn mellett több más OECD-ország tanárképzését – az ún. kutatásalapú (research-based) tanárképzési rendszer, amely egyrészt a modern neveléstudományi eredmények megjelenését és közvetítését jelenti a tanárképzésben, de emellett a tanárjelölteknek önálló kutatási feladatot is meg kell oldaniuk egy jelentős kreditértékű szakdolgozat keretében. A magyarországi tanárképzés jelenlegi rendszere lehetővé teszi a kutatás-alapú tanárképzést, azonban az ehhez szükséges kutatói szemléletmód fejlesztésének jelentős tartalékai vannak a pályán lévő gyakorló tanárok körében. A kutatás-alapú tanártovábbképzés keretében a pedagógusok felkészülhetnek arra, hogy a tantárgyi keretektől függetlenül ők maguk képesek legyenek pedagógiai tárgyú empirikus kutatási eredményeket közvetlenül olvasni, osztálytermi és iskolai szintű kutatásokat, méréseket, készség- és képességfejlesztő kísérleteket megtervezni és kivitelezni; tapasztalataikról, kapott eredményeikről kollégáiknak, vagy a neveléstudományi kutatóknak beszámolni. A tanárképzési modellek változásai olyan továbbképzési szak indítását indokolják, amelyben a kvantitatív pedagógiai értékeléssel kapcsolatos, tantárgyi struktúrán átívelő mérésmetodikai ismeretek, képességek és kompetenciák fejlesztése (pl. kutatásmódszertan, statisztikai elemzési eljárások, pedagógiai kíséreltek tervezése) mellett a technológiaalapú oktatási eszközök, platformok kevésbé szakspecifikus alkalmazási lehetőségei, valamint a különböző országos, regionális, helyi mérések intézményi szintű eredményeinek értelmezésére történő felkészítés kap prioritást. E célok megvalósításához hatékony eszközt nyújthat a 120 kredites képzés.
Részletfizetési lehetőséget (három részlet) biztosít az egyetem. A jelentkezés pontos módjáról és a jelentkezési díj befizetéséről szóló tájékoztatást az intézmény a honlapján hirdetményben teszi közzé a jelentkezési időszak kezdetéig (http://arts.u-szeged.hu).