Robert Menasse a szegedi bölcsészkar vendége volt

Robert Menasse osztrák esszé- és regényíró volt az SZTE BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszékének vendége, december 5-én. Bombitz Attila, a tanszék vezetője beszélgetett a szerzővel legújabb művei kapcsán Európáról, az Európai Unió paradox működéséről, a vágyott nemzetállamok feletti egységről és a nacionalizmus térhódításáról a teltházas esten. Az esemény a budapesti Osztrák Kulturális Fórum támogatásával jött létre.

Robert Menasse legfontosabb művei magyarul is olvashatóak. Ez volt Ausztria címmel jelentek meg összegyűjtött esszéi, melyekben ironikus, szatirikus hangon elemzi a 20. század második felének osztrák kulturális és politikai rendszerét.

received_1453414565522543

Szépirodalmi művei közül az egyik A regény kora kultkönyv, Hegel és Lukács nyomvonalait követő pszeudofilozófiai regény, amely a dialektikus, rendszeralkotó gondolkodásmód utópisztikus előnyeiről és pusztító hátrányairól szól.

A Kiűzetés a pokolból című történelmi regényben a 17. századi spanyol inkvizíció működését, a portugál zsidók kiűzetését kopírozza a 20. század második felének hamis osztrák ideológiagyártására. A Kiűzetés a pokolból magyar megjelenése alkalmából 2008-ban látogatott először Szegedre.

407969777_10222082874893577_7651117481775535060_n

Legutóbbi műveiben, így A főváros és a folytatásának tekinthető Die Erweiterung (A bővítés) című regényeiben az Európai Unió és az európai nemzetállamok visszás helyzetéről nyújt tragikomikus látleletet. A fővárosért elnyerte 2017-ben a Német Könyvdíjat, A bővítésért 2023-ban az Európai Könyvdíjat.

Fotók forrása: SZTE BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék

cikk_boritokepek_11

Az Angol-Amerikai Intézet által szervezett 7. angol tanulmányi verseny első, online fordulóján 81 diák vett részt a régió 16 középiskolájából. A második, szóbeli fordulón 9 diák vállalta a megmérettetést: április 20-án előadták prezentációikat és ugyanitt kiderült az is, ki és milyen eredményt ért el az intézet régi hagyományokkal rendelkező versenyén.