Időpont: 12:00-12:20
Terem: Bálint Sándor terem
Előadó: Dr. Simon András
Az előadás néprajzi, kultúrtörténeti megközelítéssel szól a Kárpát-medence gasztronómiai értékeinek múltjáról és jelenéről. Szó lesz az egyes társadalmi rétegek táplálkozási gyakorlatáról, szokásairól, a táplálkozást meghatározó közösségi és egyéni tényezőkről, az alapanyagokról, a feldolgozás és tartósítás lehetőségeiről és az asztali etikettről.
Időpont: 12:30-12:50
Terem: Bálint Sándor terem
Előadó: Dr. Glässer Norbert egyetemi docens
A 19-20 század utazási kultúrája jelentős társadalmi, technikai és infrastrukturális átalakuláson esett át. Az utazás és az útleírás egyúttal a belátható világon túlról származó ismeretek forrása lett. Ezek a szövegek azonban nem csupán a távoli helyek népeiről szóltak, hanem az itthon maradottak önképének formálásában is fontos szerepet játszottak. Az utazók az eltérőt, az egzotikust, a távolit akarták megismerni, amikor viszont erről írtak, saját társadalmuk kérdéseibe, látásmódjába helyezték azt vissza. Mit tudhatunk meg elődeinkről az útleírásaikból?
Időpont: 13:00-13:20
Terem: Bálint Sándor terem
Előadó: Dr. Varga Sándor egyetemi adjunktus
A tánc és a tér egymáshoz szorosan köthető fogalmak. Rövid előadásomban azt szeretném bemutatni, hogy a táncos mozdulatokra hogyan hat a tér, illetve azt hogy egy-egy táncalkalom térhasználatában hogyan jelennek meg szimbolikus társadalmi szerepek
Időpont: 13:30-13:50
Terem: Bálint Sándor terem
Előadó: Dr. Apjok Vivien
Kapcsolódva Varga Sándor témájához, előadásomban arról beszélek, hogy a falusi, kifejezetten az erdélyi táncházas turizmus hogyan használja a lokális tereket, és hogy ezekben a terekben - a táncon keresztül - milyen módon jelennek meg a helyi közösség és a vendégek közötti kapcsolatok.
Tudj meg többet a szervező tanszékről/intézetről és a szak(ok)ról itt!