karuzel

Kossuth-díjas írók, Széchenyi-díjas professzorok a tavaszi Audmax estéken


Irodalmi séták elméleti ösvényeken – nem csak bölcsészeknek a Bölcsészkaron



Február 21-én indul a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara és a Pro Philosophia Szegediensi Alapítvány közös szervezésben az AudMax esték harmadik szemesztere. Az Irodalmi séták elméleti ösvényeken című beszélgetéssorozat kifejezetten a kortárs magyar irodalom és határvidéke – filológia, történelemelmélet, filozófia, esztétika – megismertetését célozza, és ehhez Kossuth-díjas írókat, Széchenyi-díjas professzorokat, akadémikusokat és akadémikusjelölteket hívtunk vendégül. A vendégek beszélgetőtársai a Bölcsészkar oktatói lesznek. A beszélgetések kiindulópontja többnyire a vendégek egy-egy frissen megjelent könyve, de nem könyvbemutatókat, hanem vitára és továbbgondolkodásra ösztönző beszélgetéseket tervezünk. Egy-egy dedikált könyvet ki is sorsolunk majd minden előadáson.


Az estek célja, hogy a nagyközönség számára feltérképezzék és lakhatóvá, otthonossá tegyék a sokszínű huszadik századi és kortárs magyar irodalom egy fontos, Szegeden még kevésbé ismert szegletét; hogy megmutassák, a szépirodalom hogyan segíthet megoldásokat találni a hétköznapi életünkben fölmerülő problémákra, hogyan hasznosíthatjuk az irodalomban megjelenő magatartásmodelleket. A beszélgetések során szóba kerülő problémakörök napjaink olyan aktuális kérdéseit is érintik, mint az emlékezéspolitika, nemzettudat, a személyes és kollektív identitás összefüggései, a jelen és a múlt ábrázolhatóságán keresztül megmutatkozó létesemények megközelíthetősége, s mindezekkel összefüggésben a nyelvi mechanizmusok, heterogén nyelvjátékok alkalmazásának szerepe.


Az AudMax estékre a szervezők szeretettel várják mindazokat az egyetemi és nem egyetemi polgárokat, szegedieket és Szeged környékén élőket, akik úgy gondolják, hogy tanulni, művelődni, olvasni, a világ minél több részletét megismerni jó; akik szeretnek dedikált könyvet nyerni.

A rendezvényt a Nemzeti Kulturális Alap, a Magvető Könyvkiadó, a L’Harmattan és a Kalligram Kiadó támogatja.

 

Részletes program:

AudMax estékIrodalmi séták elméleti ösvényeken

Helyszín: SZTE BTK, Auditorium Maximum, II. emelet (Szeged, Egyetem utca 2.)

 

2019. február 21., 18 óra: A süketnéma Isten

Radnóti Sándor Széchenyi-díjas professzorral, filozófussal, esztétával, kritikussal Szabó Gábor (docens, Magyar Irodalom Tanszék) beszélget.

 

2019. március 7., 17 óra: „gondoljátok meg, proletárok – –” (József Attila újraértelmezése a gondolkodói teljesítmény felől)

Tverdota György professzorral, József Attila-kutatóval Szilágyi Zsófia (tszv. egyetemi tanár, Magyar Irodalom Tanszék) beszélget.

 

2019. március 21., 18 óra: A két obeliszk

Márton László József Attila-díjas íróval, drámaíróval, műfordítóval Bombitz Attila (tszv. docens, Német Irodalom Tanszék) beszélget.

 

2019. április 4., 18 óra: A nemzet emlékei

Gyáni Gábor történészprofesszorral, az MTA rendes tagjával Sándor Klára (tszv. főiskolai tanár, Kulturális Örökség Tanszék) beszélget.

 

2019. április 11., 18 óra: A Magyar Copperfield

Bereményi Géza Kossuth-díjas íróval, dalszöveg- és forgatókönyvíróval Sághy Miklós (docens, Vizuális Kultúra Tanszék) beszélget.

 

2019. április 25., 18 óra: Az eleven szép

Bacsó Béla Széchenyi-díjas professzorral, esztétával Gyenge Zoltán (tszv. egyetemi tanár, Filozófia Tanszék, a BTK dékánja) beszélget.

 

2019. május 7., 16 óra: A Sehol körzetei

Bodor Ádám Kossuth-díjas íróval Bencsik Orsolya (író, tudományos munkatárs, Filozófia Tanszék) beszélget.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.