Vallás és szexualitás az ókorban

Dr. Szabó Csaba előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Vallás és szexualitás az ókorban

Oktató neve

Dr. Szabó Csaba

Oktató beosztása

tudományos munkatárs

Oktató tanszéke

BTK Vallástudományi Tanszék

Oktató e-mail címe

szabo.csaba.pte@gmail.com

Az óra helye

Auditorium Maximum (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

Az óra időpontja

csütörtök 18:00-19:30

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A kurzus általános bevezetést nyújt a valláskommunikáció és a szexualitás ókori esettanulmányaiba és kutatási módszertanába. A kurzus célja, hogy olyan tárgyi tudást és fogalmi alapismereteket adjon a hallgatóknak, amelyek bevezetést nyújtanak az ókori vallások történetébe, összekapcsolódásába és kultúrtörténeti sajátosságaiba.

Részletes (hetekre bontott) tematika

1. Szexualitás és vallás: módszertani bevezető. Esettanulmányok az őskorból.
  2. Az ókori Egyiptom: publikus és privát vallásosság és szexualitás
  3. Mezopotámia: papság, orgia és szakrális prostitúció
  4. Ószövetség: vallás és szexualitás az ókori judaizmusban
  5. Az ókori görög vallás: a hierosz gamosz motívuma és az isten-ember közötti szexualitás
  6. Esztétika és erotika a görög vallásban
  7. Termékenység és vallás a mediterrán világban
  8. Dionüszosz-Bacchus kultusza: mítosz és valóság
  9. Mágikus erotika a Római Birodalomban
  10. Magna Mater papjai és a szexualitás határai Rómában
  11. Az Antinoos kultusz: homoerotika és vallás a Római Birodalomban?
  12. Kora kereszténység és szexualitás: egy új korszak kezdete

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

T. Szabó Csaba, Szexualitás és vallás az ókorban. Művelődés folyóirat, 2023 január.

Religion and Sexuality edited by Michael A. Hayes, Wendy Porter, David Tombs, Bloomsbury, London, 1998.

A Companion to Greek and Roman Sexualities edited by Thomas K. Hubbard, Blackwell, New York, 2013

The Myth of Sacred Prostitution in Antiquity by Stephanie Lynn Budin, Cambridge Unviersity Press, Cambridge, 2013

Regulating Sex in the Roman Empire: Ideology, the Bible, and the Early Christians, By David Wheeler-Reed, New Haven, 2017.

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.