kep

Shakespeare-médiumok: könyv, színpad, film

Dr. habil. Sávai-Matuska Ágnes előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Shakespeare-médiumok: könyv, színpad, film

Oktató neve

Sávai-Matuska Ágnes

Oktató beosztása

egyetemi docens

Oktató tanszéke

Angol Tanszék

Oktató e-mail címe

magnes@ieas-szeged.hu

Az óra helye

Auditorium Maximum (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

Az óra időpontja

hétfő 14:00-16:00

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A kurzus célja, hogy segítsen bepillantást nyerni a mai Shakespeare-kutatás alapvető kérdéseibe. A szonettek és a drámák tárgyalásával, a színdarabok színpadi és filmes megvalósításainak példáin keresztül bemutatjuk a Shakespeare-rel kapcsolatos legfontosabb színháztörténeti, recepciótörténeti és adaptációs kérdéseket. Shakespeare műveinek és a szerző kultúrtörténeti szerepének mai relevanciáját tág kontextusban tervezzük vizsgálni: szóba kerül majd a történelmi perspektíva haszna, a (drámai) fikció közösségformáló szerepe, az irodalom és a dráma szerepe a társadalmi értékek megőrzésében és megkérdőjelezésében, Shakespeare és kortársainak viszonya az irodalom- és kritikatörténetben. A kurzust az SZTE BTK különböző intézeteiben oktató kollégák tartják.

Részletes (hetekre bontott) tematika

1. Shakespeare a középkori és a klasszikus színházi hagyományok eredőjében. Szőnyi György Endre
  2. A színház-metafora alakváltozatai. Matuska Ágnes
  3. Az angol reneszánsz kánon átalakulásai, Shakespeare és a kortársak viszonya a kritikatörténetben. Kiss Attila
  4. Gonoszok és mókamesterek: Falstaff, III. Richárd, Lear király bolondja (Matuska Ágnes)
  5. Színházellenesség és Shakespeare Othellója. Zámbóné Kocic Larisa
  6. Don Giovanni és/vagy III. Richárd – Nietzsche és Kierkegaard szemszögéből. Gyenge Zoltán
  7. Kortárs színházi adaptációk 1: Hamlet. Jászay Tamás
  8. Kortárs színházi adaptációk 2: Szentivánéji álom. Jászay Tamás
  9. Kortársaink-e a románcok? Szőnyi György Endre
  10. Shakespeare Szonettjeinek új fordítása. Fazekas Sándor
  11. Shrek-speare: Shakespeare és a kortárs magyar szonett. Fogarasi György
  12. Cross-gender Shakespeare: Szereposztás és dramatikus Hagyomány. Oroszlán Anikó

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Géher István: Shakespeare-olvasókönyv

Az SZTE BTK-n 2024. július 6-án tartjuk a nyári diplomaosztót, amelyen több száz diák és hozzátartozóik vesznek majd részt. A februári eseményen egyik hallgatónknak már lehetősége volt a bemutatkozásra, és a pozitív visszajelzések tükrében ezt a hagyományt szeretnénk is folytatni: hogy egy BTK-s hallgató, oktató vagy dolgozó előadásával búcsúztassuk el a diplomájukat megszerző diákokat!

Ha tehetséges vagy valamiben és szívesen megmutatnád ezt egy több száz fős közönség előtt, olvasd el a részleteket, és jelentkezz június 9-ig!