Pinter-NagyKatalin_BSZE2022_oktatoi_jelentkezes

Régészeti kutatás és feldolgozás módszertana

Dr. Pintér-Nagy Katalin előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Régészeti kutatás és feldolgozás módszertana

Oktató neve

Dr. Pintér-Nagy Katalin

Oktató beosztása

egyetemi adjunktus, PhD

Oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

Oktató e-mail címe

b.nagykatalin@gmail.com

Az óra helye

SZTE BTK főépület (Egyetem utca 2.)

2. terem

Az óra időpontja

hétfő 10:00-12:00

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A félév során az előadás keretében a hallgatók elméleti ismereteket szereznek a hazai közgyűjtemények történetéről, jelenlegi hálózatukról, felépítésükről, működésükről. Vázlatosan szó esik a jelenkori (20–21. századi) jogi háttér változásairól is. A középpontban a régész tevékenysége áll, minden témát ebből a szemszögből tárgyalunk. Lényeges, hogy az előadások során olyan ismereteket szerezzenek, melyeket később a terepen és a gyakorlatban is jól tudjanak majd alkalmazni. A témák szorosan egymásra épülnek: a leletek előkerülésétől, a múzeumi nyilvántartásba vételen keresztül a tudományos feldolgozásig kísérjük végig a régészeti leletanyag útját és a régész feladatait, tevékenységét. Lehetőség szerint az előadások egy részét múzeumi környezetben tartjuk meg, hogy a hallgatóság közvetlenül kapcsolatba kerüljön szakemberekkel, intézményi terekkel, tevékenységekkel (például: restaurátor – restaurátor műhely). Sor kerül egy régészeti kiállítás közös megismerésére és elemzésére is. Hangsúlyozni szükséges, hogy a mai elvárások túlmutatnak a tudományos tevékenységen, fontos az ismeretek átadása és a régészet, mint tudományszak népszerűsítése is a tágabb környezet, a társadalom különböző csoportjai számára is.

Részletes (hetekre bontott) tematika

1. Alapfogalmak

2. A muzeális intézmények kialakulása, működésük, a 19–20. században

3. A leletfelderítés módszerei

4. A restaurálás folyamata, restaurátor műhelyek

5. A nyilvántartásba vétel elméleti és gyakorlati kérdései

6. A tudományos feldolgozás

7. Régészeti kiállítások

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Giovanni Pinna: Napjaink múzeuma. In: Lafranco Binni – Giovanni Pinna: A múzeum. Egy kulturális gépezet története és működése a XVI. századtól napjainkig. Budapest 1986, 1–149. ISBN 963 281 735 4.

 

Léontine Meier-van Mench – Peter van Mench: A szaktudományos felügyelettől az együttalkotásig. A gyűjtés és a múzeumi gyakorlat fejlődése a 19. és a 20. században. In: Múzeumelmélet. A képzeletbeli múzeumtól a hálózati múzeumig. Budapest 2012, 97–126. ISBN 978 5047 36 7.

 

Magyar régészet az ezredfordulón. Főszerk.: Visy Zsolt. Budapest 2003, 15–35, 413–436. ISBN 963 86291 07 7.

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

-

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_6

A THE Impact Rankings elnevezésű fenntarthatósági rangsort az ENSZ által megfogalmazott fenntartható fejlődési célok (SDG) mentén készíti el évről-évre a Times Higher Education. A 2024. június 12-én megjelent friss rangsorban a Szegedi Tudományegyetem a 43. helyen végzett a „Béke, igazság és erős intézmények” tematikus listán. Emellett több más alkategóriában is nagyot lépett előre az SZTE, de javított az összesített rangsorban is: felkerült a 301-400. helyre, ezzel megosztott első helyen végzett Magyarországon.