A székely írás modern kultuszának gyakorlatai és ezek percepciói a mai Magyarországon


Vezető:

Dr. Sándor Klára, főiskolai tanár


Tagok:

Balog Iván egyetemi docens

Pusztai Bertalan egyetemi docens

Tóth Andrea tudományos munkatárs

 

Tevékenység:

Az utóbbi években nagy nyilvánosságot kapott a székely írás: használata terjed, egyre több helyen találkozunk vele: helynévtáblákon, fesztiválokon, ruhákon, nyomtatnak vele könyveket, lehet székely írásos társasjátékokat kapni. Az írás heves, és egymással ellentétes reakciókat vált ki: sokan rajonganak érte, ősi örökségként tisztelik, mások viszont az elmaradottság jelének, vagy egyenesen kitalációnak tartják, és a szélsőjobboldali politikai ideológiák szimbólumának minősítik. Ugyanakkor a székely írás kultuszát támogató csoportok sem egységesek a kultusz építésében, sőt, sokszor rivalizálnak egymással. Minderről azonban csak felületes benyomásaink lehetnek, mert ezt a jelentős társadalmi feszültségeket gerjesztő kultuszt még nem vizsgálták megfelelő tudományos módszerekkel.

Kutatásunk célja ezért a székely írás modern használatának föltérképezése: kik és milyen célokra használják, milyen kulturális keretbe illesztik az egyes szubkulturális csoportok, ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz. Hogyan válik a hagyományteremtés új eszközévé, illetve üzleti vállalkozássá. Milyen a kultusz építőinek megítélése azok körében, akik kifejezetten elutasítják a kultuszt. Vizsgáljuk azt is, hogyan jelenik meg a székely írás a széles közönséghez szóló médiában, hogyan alakítja ez a megítélését.

A kutatás valamennyi eleme új eredményeket hozhat, mert eddig nem kutatott jelenségeket vizsgál, amelyek erősödő társadalmi konfliktusok forrásai. A kultusz leírása és a kutatás elméleti következtetései nemzetközi szinten is újdonságot jelenthetnek: más, korábban a tényleges használatból kiszorult írást nem sikerült hasonlóan elterjedtté tenni a modern európai társadalmakban.


Mikor alakult: 2015


Pályázati támogatás: OTKA K 115748


Konferenciák: Projektindító workshop, 2015. december 11.


Publikációk:

Balog Iván: Antinacionalizmus, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11.

Csörsz Édua: Az "ősmagyar mítosz" posztmagyar rítusai Bugacon. A Kurultaj és az Ősök napja., Hubbes L. A. és Povedák I. (szerk.), Már a múlt sem a régi..., 207–235. Szeged: MTA–SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport, 2015.

Pusztai Bertalan: Kultúraelméleti kontextusok, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11.

Sándor Klára: A székely írás mint hatalmi jelkép – interpretációk egy témára. A hatalom jelei, képei és terei. Szeged, 2015. november 6.

Sándor Klára: A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói – hipotézisek és kutatási terv, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11.

Csörsz Édua: „Rótt nyomok” a digitális térben - A székely írás popularizációjának vizsgálatának tükrében, Az etnográfia esélyei és lehetőségei a digitális térben konferencia, SZTE és PTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék (Szeged, 2017. április. 7. )

Tóth Andrea: A székely írás mint a társadalom Másikja. Az etnográfia esélyei és lehetőségei a digitális térben konferencia, SZTE és PTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék (Szeged, 2017. április. 7. )

Tóth Andrea: Secler Writing as Hungarian Society's Other: Manifestation of Civic and Cultural Nationalism, Racism, Nationalism and Xenophobia. 2nd International Interdisciplinary Conference, Gdańsk, Poland, Gdansk, Lengyelország, 2017.06.08-2017.06.09.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.