Vallástudomány

Vallástudomány mester szak (MA) - magyar nyelven

4 FÉLÉVES KÉPZÉS

Az ország első vallástudományi szakját a Szegedi Tudományegyetem indította el. A bolognai folyamatnak megfelelően a Bachelor szintű képzés elérhető a szabadbölcsészet vallástudomány szakirányán, illetve 2008 szeptemberétől indul a vallástudományi Master képzés.


A választható szakirányok:

  • vallástörténet(belső-ázsiai vallások)
  • vallás a modern világban(alkalmazott vallástudomány).

A vallástudományi mesterszakok célja, hogy alapos módszertani, elméleti és történeti hátteret adjanak a különböző vallási jelenségek és problémák megértéséhez. Ennek birtokában a hallgatók képesek lesznek tájékozódni a jelenkori vallási gyökerű eseményeiben, illetve alkalmassá válnak a különböző vallási dimenziók történeti, illetve jelenkori kutatására is.


A vallástörténeti Master programban a hallgatók a hindu, a buddhista, valamint az iszlám vallás eszmetörténeti hátterével, vallásfilozófiai gondolkodásával és nyelvi hátterével ismerkednek meg, míg az alkalmazott vallástudományi Master program alapvetően társadalomtudományi (szociológia, antropológia, pszichológia) alapokon vizsgálja a modern kori vallási entitásokat.

 

Munkaerő-piaci lehetőségek

Az indítandó mesterszak révén közvetített tudást számos munkahely igényli ill. hiányolja: levéltár, könyvtár, múzeum, folyóirat, kulturális szervező, média, humán szakos tanárok – ezek vallástudományi alapszakja minőségileg megemeli munkavégzésüket. Ezekhez tartoznak azok az egyetemi tanszékek ill. akadémiai kutatóhelyek, melyek tudományos és kutatási profilja a vallási dimenzióval határos: filozófia, szociológia, lélektan, történelem, néprajz stb.


A vallástudományi végzettség iránti regionális érdeklődés abban mutatkozhat meg elsősorban, hogy az eddig a szakunkon végzett összes diplomás részben szakterületének megfelelően elhelyezkedett, elsősorban a civil szférában, másodsorban a tudomány és a tudományos management területén. A szak természetéből fakadóan azonban elsősorban mégsem a regionális igények kiszolgálása lehet az értelmezhető feladat, hanem azon területek figyelembe vétele, ahol a kulturális sokféleség és kommunikáció kezelése és alkalmazása nélkülözhetetlen. Szeged a Balkán kapuja, ahol az a feladat az egész egyetemre és különösen az ilyen kultúraközvetítő szakokra egyértelmű feladatokat hárít.


A hallgatókat a szakban a kutatásfejlesztésre, a tudományos diskurzusra illetve a későbbi doktori képzésre elsősorban az készíti fel, hogy a szemináriumokon és tutoriális foglalkozásokon a hallgatói bátorítjuk és segítjük. Továbbá a tanszék folyamatos kutatási tevékenységébe a hallgatókat rendszeresen bevonjuk. A tanszék nemzetközi hallgatói mobilitást támogató programjai lehetővé teszik a nemzetközi fórumokon való jenlétet és tapasztalatszerzést. A kiemelkedő pályázati tevékenységben való részvétel megnöveli az önmenedzselési és pályázatírási ismereteket.


A szakirányok elméleti tematikája továbbá a releváns vallási alapnyelvek ill. a kutatási módszerek elsajátítása megalapozza a doktori képzésben való részvételt. A kiemelkedő tehetségű diákokat a tutoriális foglalkozások és a szakdolgozati szeminárium keretében lehet felkészíteni a doktori iskolára.

 

Felvételi folyamat

A szakra mindenki jelentkezhet, akinek van diplomája. Mivel azonban a mesterszak nagy mértékben az egyetemen működő szabad bölcsész BA szak vallástudomány szakirányára épül, a vallástudomány MA-ra belépő hallgatóktól meg fogjuk követelni, hogy az MA képzéssel párhuzamosan bizonyos mennyiségű kreditet teljesítsenek a BA vallástudományi tárgyaiból. A teljesítendő kreditek száma attól függ, hogy az illető milyen diplomával érkezik, vagyis tanult-e már szakunkhoz kapcsolódó tárgyakat.

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:

I. Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: szabad bölcsész alapképzési szak vallástudomány szakiránya, illetve vallástudomány minor képzése.

II. A bemenethez elsősorban számításba vehető szakok: a magyar, a történelem, a néprajz, az ókori nyelvek és kultúrák, az andragógia, a szabad bölcsészet, a nemzetközi tanulmányok, politológia, informatikus könyvtáros, kommunikáció és médiatudomány, kulturális antropológia, szociológia, társadalmi tanulmányok alapképzési szakok, valamint a hitéleti szakok: a magyar, a történelem, a néprajz, az ókori nyelvek és kultúrák, az andragógia, a szabad bölcsészet, a nemzetközi tanulmányok, politológia, informatikus könyvtáros, kommunikáció és médiatudomány, kulturális antropológia, szociológia, társadalmi tanulmányok alapképzési szakok, valamint a hitéleti szakok.
Követelmény: 15 kredit vallástörténeti és valláselméleti ismeretkörökből.

III. Továbbá azok az alap- és mesterfokozatot adó szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti főiskolai, egyetemi szintű alapképzési szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
Követelmény: elismerhető legyen legalább 30 kredit vallástörténeti, valláselméleti, valamint társadalomtudományi ismeretkörökből.
IV. Ahol nem, illetve hiányosan ismertethető el kreditmennyiség, ott a hiányzó krediteket a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül, a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.


Megjegyzés

Az angol nyelvű mesterszakra jelentkezőknek, akik az I-III. pontban meghatározottaktól eltérő, nem Magyarországon szerzett BA fokozatal ekvivalens diplomával rendelkeznek igazolniuk kell, hogy a végzettséget kiadó országban MA vagy azzal egyenértékű képzésre felvételt nyerhetnének.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.