Mi micsoda az archeogenetikában? – 2018. március 14.


Mende Balázs Gusztáv



MendeBG_kepA JATE történész szak elvégzése (1995) után a szegedi Doktori Iskolában paleoantropológiából szerezte PhD fokozatát (2001). 1995 óta az MTA Régészeti Intézet kutatója, létrehozásától kezdve az Archeogenetikai Laboratórium munkatársa és vezetője. Kutatási területe a Kárpát-medence népességeinek paleoantropológiája, paleodemográfiája és archeogenetikája, publikációi is ezeket a területeket fémjelzik. 2001-től kezdve részese az SZBK Genetikai Intézet és az MTA Régészeti Intézet közös, a honfoglalás kor genetikai kutatását célzó projekteknek. 1996 óta oktat az ELTE Régészettudományi Intézetében és más hazai egyetemeken. Több nemzetközi és hazai interdiszciplináris kutatási projekt koordinátora és aktív résztvevője.



Előadás tartalma:

Az előadás rövid betekintést kíván nyújtani az archeogenetikai kutatások módszertanába, eddigi eredményeibe, különös tekintettel a honfoglalás kor és a magyar őstörténet népességtörténeti problémái tekintetében. Arra is próbál választ adni, hogyan lehet egyeztetni a történeti-régészeti kutatások eredményeit az archeogenetikai vizsgálatok adataival, hol húzódnak az interpretáció határai. Arra is választ keres, miért kerülnek szükségszerűen ellentmondásba a bölcseleti és a biológiai tudományok az őstörténeti kutatások terén.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.


Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)