Távoktatás vagy digitális oktatás, és jó-e ez nekünk?

Nagy érdeklődés kísérte Az Odunak, a Bölcsészkar virtuális társalgójának első online programját: a meghívott vendégelőadóval, Prievara Tiborral közel száz érdeklődő beszélgetett a hazai digitális oktatással kapcsolatos tapasztalatokról, nehézségekről, aggodalmakról és módszertani kérdésekről.


Prievara Tibor


Prievara Tibor az Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium angoltanára, A 21. századi tanárEgy pedagógiai szemléletváltás személyes története című könyv (Neteducatio Kft., 2015) szerzője, a TanárBlog egyik alapítója, a hashtag.school e-learning keretrendszer egyik megalkotója. Az utóbbi hetekben szerzőtársával, Nádori Gergellyel számos cikket, bejegyzést jelentettek meg a járványhelyzetben alkalmazható tanítási módszerekről, tapasztalatokról, és mindenki számára elérhetővé tették A 21. századi iskola című könyvüket. Április 17-én az ő online előadásával és a vele folytatott virtuális, bárki számára nyitott beszélgetéssel indult Az Odunak, a szegedi Bölcsészkar virtuális kávézójának izgalmas, sok aktuális kérdést, problémát tárgyaló, tavaszi programsorozata.

Az Odu 2020 márciusában nyitotta meg a kapuit a Facebookon. Azzal a céllal jött létre, hogy a járványhelyzetben lehetőséget teremtsen az online találkozásoknak, eszmecseréknek, vitáknak, hogy a személyes kapcsolatok minimalizása ellenére is beszélgethessenek a diákok, a tanárok, az egykori hallgatók, a szegediek és nem szegediek, a bölcsészek és a bölcsész érdeklődésűek. Tavaszi programsorozata keddenként és péntekenként este 6 órától kínál izgalmas kikapcsolódást, mely mindenki számára elérhető és interaktív. A 20-25 perces videóelőadások vagy -beszélgetések után a meghívott vendégeknek (tanároknak, íróknak, műfordítóknak, rendezőknek, a színházi szcéna meghatározó alkotóinak, filozófusoknak, művészettörténészeknek, szerkesztőknek) cseten a közönség is kérdéseket tehet fel, melyekre élő videón keresztül rögtön válaszol a kérdezett.

Nagy siker és hatalmas lelkesedés fogadta az első, a 21. századi tanárok? címet viselő, virtuális programot: Prievara Tibor tapasztalataira, helyzetértékelésére és a digitális oktatással kapcsolatos meglátásaira, módszertani javaslataira rengetegen voltak kíváncsiak. A Bölcsészkar kétségkívül jól ráérzett arra, mennyire aktuális és különösen fontos most ez a téma, ráadásul Prievara kiváló előadónak és beszélgetőpartnernek bizonyult. A hasznos információkat tartalmazó, a digitális oktatás és a távoktatás különbségeit is tisztázó előadásban és beszélgetésben a digitális oktatási módszerek egyik első hazai alkalmazója többek között a tanulói figyelem felkeltésének, az aktivitás lekövetésének, a számonkérés és a puskázás, csalás kizárásának a lehetőségeiről beszélt, illetve kiemelte a leghatékonyabb oktatási módszereket, miközben fontos anomáliákra is felhívta a figyelmet. Az előadást igen sokan követték, a vendégek rengeteg hozzászólást és kérdést tettek föl az előadónak, többek között az idei érettségiről, a különböző, a digitális oktatáshoz szükséges szoftverekkel és platformokkal kapcsolatos adatvédelmi problémákról, a digitális okatatás és a távoktatás különbségéről. Aki véletlenül lemaradt volna az első programról, a Bölcsészkar virtuális társalgójában, Az Oduban megtekintheti a videót.


Legközelebb április 21-én vehetünk részt Az Odu interaktív virtuális programján. Akkor Vágvölgyi B. András Kolorádó Kid című filmjét vetítik le, ezt követően a rendezővel-forgatókönyvíróval Sághy Miklós, a Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék docense beszélget, de közben hozzászólásban bárki felteheti a saját kérdését vagy megírhatja véleményét, észrevételeit a filmről.


A programok helyszíne tehát az SZTE BTK Az Odu nevű csoportja: https://www.facebook.com/groups/AzOdu/, ahova bárki kérheti fölvételét – ebben az esetben a programokon kívül tett bejegyzéseket is látja. Az előadások, beszélgetések idejére a Kar mindenki számára kinyitja virtuális kávézóját.

Bővebb információ az április 21-ei eseményről: https://www.facebook.com/events/530471747641907/

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.