Szerzetesek a 21. századi Magyarországon



paizs-melinda-adriennPaizs Melinda Adrienn


Dolgozatom célja a mai magyarországi szerzetesek motivációinak, elköteleződésének és hivatásának bemutatása, leírása. A téma aktualitását az adja, hogy a szerzetesek száma drasztikusan csökkent, az 1943-as létszámuknak nincs 15%-a a mostani.[1]

Fontosnak tartom azt a kérdést, hogy az örökfogadalmasak milyen változásokat tapasztaltak magukon az évek alatt, illetve milyen változásokat tapasztalnak a szerzetesrendek megítélésében és az egyház helyzetében a rendszerváltás óta Magyarországon. Lényeges kérdés az is, hogy egy olyan időben, mikor ezt a hivatást választók száma folyamatosan csökken, mi motiválja a fiatalokat arra, hogy elköteleződjenek a rendi életforma mellett.

A kutatás során mélyinterjús, személyes beszélgetéseket folytatok különböző rendek különböző rendházaiban. A mintába örök- és ideiglenes fogadalmasak, jelöltek, navíciák és navíciusok - a női és férfi rendekből egyaránt - kerültek. A dolgozat legfőbb tanulságaként igyekszem feltárni, mire vezethető vissza a keresztény rendek utánpótlásának hiánya.



[1] Istennek szentelt életek, KSH, Statisztikai Tükör: 2015/96

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.