A misztika küszöbén - Pilinszky János és Simone Weil


Szmeskó Gábor


Az 1960-as években Pilinszky János életművét – látszólag – az elhallgatás fenyegeti. Alkotói válsága személyes és világtörténeti aspektusai a ’60-as évek közepétől megoldódni látszanak, mely a ’70-es évek poétikai újításába torkollik.
A szakirodalomban szinte unalomig ismételt tétel, hogy Pilinszky költészete szoros kapcsolatban áll Weil misztikus, filozofikus gondolkodásával. Ennek mélyreható elemzése azonban még gyerekcipőben jár (Radnóti Sándor, Turai Laura). A probléma összetettségét jelzi, hogy a kérdésfeltevés irodalmi, filozófiai és teológiai nézőpontok együttes szerepeltetését kívánja meg.

A konferencián megszabott időkeret a problémahorizont részletes felvázolását sem teszi lehetővé. Épp ezért érdemesnek tűnik a kutatás alapvető irányvonalának felvázolása után a szenvedés és a figyelem fogalmakat vázlatosan körüljárni, hiszen ezek komoly jelentőséggel bírnak mindkét alkotó korpuszában.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.