Néprajz


Törzsképzés

A mesterképzés célja a néprajz, vagyis az európai etnológia, a folklorisztika és a kulturális antropológia elmélyült megismertetése. Olyan szakemberek képzése, akik a maguk és mások kultúráját értelmezni tudják, a másik kultúrával szemben toleránsak, akik jártasak a kultúrakutatásban, és képesek a kultúra működési törvényszerűségeit a múltban és a jelenben megérteni, és értelmezni.
A mesterképzést sikeresen elvégző szakemberek képesek a szaktudomány önálló művelésére, szakmai-módszertani továbbfejlesztésére, egy reflexív társadalomtudományi kutatómunkára. Alkalmazni tudják a néprajz és a kulturális antropológia hazai és nemzetközi kortárs irányzataihoz kapcsolódó elméleti-módszertani elveket. A képzés célja még a néprajz és a kulturális antropológia valamely szűkebb, speciális területének mélyebb megismertetése, mely egyben a doktori képzésben való részvétel megalapozását jelenti. A néprajz mesterképzés elvégzése tehát megfelelő alapismereteket nyújt a tanulmányok doktori képzés keretében történő folytatásához. Ennek keretét Szegeden a történészekkel együtt működtetett doktori iskola biztosítja. Az elméleti és gyakorlati képzés egyaránt hangsúlyos: a képzés szerves részét alkotják – az előadásokon és szemináriumi munkán túl – a témaspecifikus néprajzi terep-, archívumi-, közgyűjteményi- és muzeológiai gyakorlatok, az adatkezelés, -feldolgozás, archiválás módszereinek elsajátítása.
A specializációt választók – a néprajzi–antropológiai alapképzettségük mellett – elmélyült ismereteket szereznek az adott specializáció anyagában, szakirodalmában, problematikájában, szemléletében, valamint elsajátítják és alkalmazni tudják elméleteiket és sajátos kutatási módszereiket.

Táncantropológia/

Táncfolkorisztika specializáció

A táncfolklorisztika/táncantropológia specializáció a táncot mint kulturális jelenséget vizsgálja. Ezen belül rögzíti és elemzi a hagyományos és jelenkori tánckultúrákat; a Kárpát-medence hagyományos paraszti tánckultúráit, a velük szoros kapcsolatban álló revival mozgalmakat, az ifjúsági szubkultúrákkal kapcsolatban felbukkanó zenei és táncdivatokat, a magyar és a nemzetiségi táncokat, valamint más európai és Európán kívüli népek táncait. Vizsgálja a tánctörténet forrásait és a recens folklór együtteseket; a táncos mozgás és más emberi mozgásrendszerek fiziológiai, kognitív-pszichológiai, neurobiológiai alapjait, valamint a mozdulatjelíró rendszereket (Laban-táncjelírás). A specializáció elmélyült ismereteket ad a hagyományos és jelenkori tánckultúrák kutatásának elméleteiről, módszertanáról. Foglalkozik a tánckultúra változásai mögött álló társadalmi, gazdasági jelenségek bemutatásával és értelmezésével. A gyakorlati táncismeret részét képezik a történeti társastáncok, polgári társastáncok és a jelenkori modern táncok egyes fajtái. A táncfolklorisztika specializáció mellett a néprajz, a folklorisztika és a kulturális antropológia teljes területén lehetőség kínálkozik a tudományos kutatásban való részvételre. Külföldi ösztöndíj-lehetőségek keretében a nemzetközi kutatási eredmények, műhelyek megismerése, személyes konzultációs lehetőségek, külföldi szakirodalom megismerése is ezt szolgálja.

Néprajzi kulturális örökség specializáció

A néprajzi kulturális örökség szakirány elsősorban a népi kultúrához kapcsolódó örökségelemek (pl: népi építészet emlékei, hagyományos tárgyi kultúra, rítusok, zene, tánc stb.) feltárásához, dokumentálásához és megőrzéséhez kapcsolódó ismeretek átadására és elsajátítására helyezi a hangsúlyt. A képzés az alkalmazott néprajz szempontjait figyelembe véve olyan speciális feladatok elvégzésére készíti fel a hallgatókat, mint például a különböző társadalmi-vallási csoportok rítusainak és szokásainak, a szóbeli hagyományoknak, az előadóművészetekhez tartozó megnyilvánulásoknak, a természetre és a világegyetemre vonatkozó ismereteknek valamint a tradicionális kézművestechnikáknak a dokumentálása, a népi építészeti örökség megőrzésével kapcsolatos teendők ellátása, néprajzi tárgyakból felépülő néprajzi gyűjtemények létrehozása, időszaki és állandó kiállítások rendezése stb. Hangsúlyos a helyi tudás feltárására és megőrzésére vonatkozó programok bemutatása.

A képzés gyakorlatorientáltsága mellett alapvető szempont a különböző elméletekhez, alapfogalmakhoz (pl: kulturális emlékezet, identitás, hagyomány, érték stb.) kapcsolódó ismeretanyag elsajátítása, ami lehetővé teszi a néprajzi kulturális örökség sokoldalú és reflexív megközelítését. A képzés keretei között a hallgatók oktatói irányítással, csoportos munka keretében feltérképezik egy-egy település néprajzi kulturális örökségét, javaslatokat fogalmaznak meg és dolgoznak ki az egyes örökségelemek megőrzésével kapcsolatban.

A képzés elvégzése után olyan szakemberek kibocsájtása a cél, akik munkájuk során támogatni tudják a helyi közösségek törekvéseit, az intézményi háttér megismerésével a néprajzi kulturális örökség védelmével kapcsolatos feladatokat hatékonyan képesek elvégezni, elősegítve ezzel a kulturális sokszínűség megőrzését és fenntartását.

A szakról bővebben:

https://etnoszeged.wordpress.com/

Mit érdemes még tudni róla?

Tanszéki iroda:

Kerekes Ibolya
e-mail: kerekes.ibolya.ilona@szte.hu




Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.