okf

Bölcsészkari programok a 26. Őszi Kulturális Fesztiválon (október 1. – november 17.)

Az SZTE idén október 1-je és november 17-e között szervezi meg a 26. Őszi Kulturális Fesztivált, amelynek – a kari szervezésű Radnóti-estek és VI. Magyar Könyvkiadók Napján túl – karunk egységeinek számos programja is a része lesz. A több, mint egy hónapos rendezvénysorozat ideje alatt városszerte számtalan eseménnyel találkozhatnak az érdeklődők – ezek között minden korosztály talál majd neki megfelelőt és többnyire ingyenesen látogathatók lesznek. Az Őszi Kulturális Fesztivál ünnepélyes megnyitójára október 3-án, 18 órától, a Rektori Épület Átriumában kerül sor.

A teljes programfüzet ide kattintva letölthető.

Az SZTE BTK egységeinek programjai a fesztiválon:

Szavak között. Hommage á Paul Celan

Időpont: október 5., 16:00–18:00 (kiállításmegnyitó)

Helyszín: SZTE Klebelsberg Könyvtár Átrium (Szeged, Ady tér 10.)

A kiállítás megtekinthető: 2022. október 20-ig

Paul Celan, a huszadik század második felének egyik legnagyobb és leghatásosabb lírikusa. Két évvel ezelőtt emlékezett meg a világ születésének 100. évfordulójáról. A magyar és német nyelvű kiállítás, mely több helyszín után érkezik Szegedre, történeti kontextusban mutatja be Celan rövid, de aktív életének kulcsfontosságú pillanatait. A kiállításmegnyitót követően Bernáth Árpád, a szegedi Német Irodalomtudományi Tanszékének professor emeritusa tart Paul Celan életművéről előadást.

Szervezők: a rendezvény a budapesti Osztrák Kulturális Fórum, a szegedi Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék és a Klebelsberg Kuno Könyvtár Osztrák Könyvtárának közös programja.

Tessék engem elrabolni! - A díjnyertes szegedi családi film vetítése és közönségtalálkozó az alkotókkal

Időpont: október 6., 18:00
Helyszín: Grand Café (Szeged, Deák Ferenc u. 18.)

A Szeged TV és a Pinceszínház első közös játékfilmje a 2021 májusában forgatott Tessék engem elrabolni! című ifjúsági darabból adaptált zenés családi film. A történetben Szeged is főszereplővé válik, ugyanis a város ikonikus helyszínein forgatták a legtöbb táncos és zenés jelenetet. A film augusztusban különdíjat nyert a Bujtor István Filmfesztiválon.

Egy kis ízelítő a filmből:https://www.youtube.com/watch?v=8842v-eKA8Y
A főhős, Misi egy árva kisfiú, aki egy nevelőotthonban él. Ő sosem kap levelet, csomagot. Vágyik a szülői szeretetre, ezért maga néz ki magának szülőket. Az ablakukba rejt egy névtelen levelet. "Tessék engem elrabolni!". A levélből azonban óriási felfordulás kerekedik és elindítja a több szálon futó cselekményt. A forgatókönyvet írta: Janik László.
A kész alkotás a zene, az irodalom, a színház és a televízió sajátos elegyének találkozásaként született meg. A filmvetítést követő beszélgetés során betekintést nyerhetünk a film kulisszatitkaiba. A film rendezője, Klucsik Edit a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének mesteroktatója is egyben. A beszélgetés hasznos lehet a jövő televíziós szakemberei, filmkészítői számára is.
Vendég: Klucsik Edit rendező és alkotótársai
Moderátor: Papp Melinda

Szervező: Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék

Johanna Laakso (Universität Wien): Tényleg finnugor nyelv a magyar? – előadás

Időpont: október 19., 16:00
Helyszín: SZTE BTK Informatórium (Szeged, Egyetem u. 2., 1. emelet)

A Bakonyi Géza Alapítvány és az SZTE Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke 2022 őszén ismeretterjesztő rendezvénysorozatot szervez Már a múlt sem a régi – avagy mi újság a korai magyar történelem kutatásában? címmel. Nyolc, kifejezetten a szélesebb közönségnek szóló előadást tervezünk a korai magyar történelem kutatásának legújabb eredményeinek, illetve a honfoglalást értelmező, ma releváns népi történeti emlékezet egyes formáinak bemutatására. A rendezvénysorozatot az NKA támogatja.

Szervező: Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

"Crudelitas. A kegyetlenség diskurzustörténetének 12 fejezete"
Wolfgang Müller-Funk, a Bécsi Egyetem professzorának előadása német nyelven

A SZAB Irodalom- és Nyelvtudományi Bizottságának támogatásával

Időpont: október 20., 16:00
Helyszín: SZAB Székház (Szeged, Somogyi utca 6.)

Wolfgang Müller-Funk a Bécsi Egyetem emeritus professzora, számos, az egyetemi hallgatók által is sokat forgatott kultúratudományi tan- és szakkönyv szerzője. 2006 óta több kiadást megélt "Kultúraelmélet" című kötete többek között egy szegedi előadássorozat tapasztalatain is alapul. Az SZTK BTK Német Irodalomtudományi Tanszékének meghívására most "Crudelitas. A kegyetlenség diskurzustörténetének 12 fejezete" című kötete kapcsán tart előadást német nyelven.

Szervező: SZTK BTK Német Irodalomtudományi Tanszék

L. Juhász Ilona (Komárom, Fórum Kisebbségkutató): Szimbolikus térfoglalás: kopjafák a Felvidéken - előadás

Időpont: október 26., 16:00

Szervező: SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

A Római Birodalom fénykora: az Antoninusok kora – Draskóczyné Dr. Székely Melinda egyetemi docens előadása

Időpont: november 7., 14:00
Helyszín: SZTE BTK Kristó-terem (Szeged, Egyetem u. 2., 3. emelet)

Draskóczyné Székely Melinda ókortörténész, az SZTE BTK Ókortörténeti Tanszékének tanszékvezető docense, kutatási területe a császárkori Római Birodalom társadalom-, gazdaság- és kultúrtörténete.

Szervező: Történeti Intézet, Ókortörténeti Tanszék

Sándor Klára (Szeged, SZTE BTK): Törökök és/vagy magyarok? - előadás

Időpont: november 9., 16:00

Szervező: SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.

Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)