Barbár fogság elbeszélések a korai amerikai irodalomban


palotas-zsolt

Palotás Zsolt


Az indián fogság elbeszélés népszerű irodalmi műfaj a korai amerikai irodalomban. A munkák, melyek bemutatják az amerikai őslakosok életét és az európai telepesek velük való kapcsolatait az úgynevezett észak-amerikai nyugati határterületen (Western Frontier) több szempontból is háttérbe szorították „az Egyesült Államok észak-afrikai határterületének” fogság történeteit.

Az amerikai hajósok, kereskedők és katonák rabsága Barbáriában központi témáját jelentette számos irodalmi műfajnak nemcsak Európában, hanem Észak-Amerikában. A barbár fogság- és tengeri elbeszélések (Barbary Captivity and Sea Narrative) virágkorukat élték az Egyesült Államokban a 18–19. században. Az elbeszélések egyrészt rávilágítanak az amerikaiak legkorábbi benyomásaira Afrikáról és azok lakosairól. Emellett a műfaj nem csak az amerikaiak életét mutatja be fogságban, hanem rávilágít az Észak-Amerikában működődött rabszolgaság intézményének kritikájára is.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.