Szabad bölcsészet BA: filmelmélet és filmtörténet specializáció; filmtudomány MA; média-, mozgókép- és kommunikációtanár osztatlan képzés

Kosztümös filmek női ruhái – milyen pluszt adnak a történelmi hűségen túl?

Időpont: 12:00-12:20

Előadó: Dr. Hódosy Annamária

A kosztümös filmek világában a ruhák elsősorban hitelesítő effektusként funkcionálnak, de van amikor a ruha sokkal több mint egy kellék. Az előadás izgalmas értelmezési keretet kínál a kosztümös filmekben sokszor főszerepet játszó ruhák szimbolikus jelentéseinek a feltárásához.

Fertőző szörnyek a horrorfilmekben

Időpont: 12:30-12:50

Előadó: Dr. Hódosy Annamária

Ismerd meg jobban ezen az órán keresztül a következő specializációkat/szakokat: szabad bölcsészet BA: filmelmélet és filmtörténet specializáció; filmtudomány MA

Hódosy Annamária a fertőzést mint ökopolitikai metaforát vizsgálja a járványfilmekben, a szörnyfilmekben és a kulturális képzeletben

Az animációs film Vaiana (2016) és a klímaválság

Időpont: 13:00-13:20

Előadó: Dr. Hódosy Annamára

Az előadásban Vaiana című animációs film értelmezésében filmkritika módszertana találkozik az ökológiai gondolkodás szempontrendszerével. Az előadás betekintést nyújt egy új kutatási terület az ökokritika világába.

Az éhezők viadala – regény és film összefüggései

Időpont: 13:30-13:50

Előadó: Dr. Sághy Miklós

Az előadásban Suzanne Collins Az éhezők viadala című regénye és a regény alapján készült film (r.: Gary Ross, 2012) kerül összehasonlításra. Az elemzés során elsősorban a nyelvi és a mozgóképi alkotás elbeszélésmódjának hasonlóságaira és különbségeire fókuszál az előadó, valamint a főszereplő karakterek regénybeli leírására és filmi megjelenésmódjára.

Tudj meg többet a szervező tanszékről/intézetről és a szak(ok)ról itt!

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.