Hallgatói beszámolók


1.Mede Réka, Német nyelv, irodalom és kultúra nemzetközi mesterképzés


Az első OTDK-dolgozatom a Szegedi Tudományegyetem Germanisztika alapszakos hallgatójaként írtam Humán tudományi szekcióban. Az egyetemi irodalmi szemináriumok felkeltették az érdeklődésem az irodalom iránt, melyet felismervén a szemináriumot vezető tanárnő felvetette az OTDK-dolgozat ötletét.

Több lehetőséget górcső alá véve a választásom végül Terézia Mora Die Liebe unter Aliens című elbeszéléskötetére esett. A kötet újszerűségéből kifolyólag nagyon kevés elemzés született eddig hozzá, melyek szinte kivétel nélkül ugyanazokat a jellemzőket emelik ki a kötetre és az írónő írói stílusára vonatkozóan. A dolgozatom célja az elbeszéléskötet három olyan aspektusból történő átfogó elemzése volt, melyek a kötet minden elbeszélésére jellemzők, azonban még egy hozzáférhető elemzésben sem vizsgálták őket.

A munka során sokat fejlődtem úgy nyelvileg, mint az írás és az előadás területén, melyek mindegyikét hasznosítani tudom az egyetemi tanulmányaim során. Megtapasztalhattam egy tudományos munka elkészítésének folyamatát az ötletgyűjtéstől kezdve a kész munka megvédéséig. Ennek köszönhetően mára minden dolgozatom jobban felépített, összeszedettebb és lényegretörőbb.

A gimnáziumi irodalomórák után félve ültem be az első irodalmi szemináriumokra az egyetemen, azonban a pozitív csalódás hamarabb ért, mint gondoltam volna. Mára az első OTDK-dolgozat nyújtotta tapasztalatok fényében a másodikra készülök, és nagyon örülök, hogy nem féltem belevágni.


2.Szerecz Sára, Fordító-tolmács mesterképzés


Én a szakdolgozatom átdolgozását neveztem az OTDK-ra. Szerintem ez remek lehetőséget nyújtott arra, hogy jobban elmélyülhessek a tudományos írásban és nagyobb gyakorlatot szerezhessek. A témám a németül tanuló magyar anyanyelvű hallgatók szövegeiben fellelhető igevonzat-hibák korpuszalapú elemzése volt, igyekeztem feltárni a nyelvtani hibák mögött húzódó lehetséges okokat, felmutatni egyfajta trendet, melynek segítségével akár a németoktatást is rá lehetne ezekre a jellemző hibákra „irányítani”. A munka során – amely a Covid-időszakban teljesen online, tehát könyvtárazás és személyes konzultáció nélkül zajlott – megtanultam, hogyan találok hatékonyan online forrásokat, illetve gyakorlatot szereztem a német nyelvű tudományos fogalmazásban is. A prezentáció összeállítása új tapasztalat volt számomra, korábban ilyen átfogó anyagot még sosem kellett előadnom. Mivel szinte minden újdonság volt nekem – az írás, előadás, forrásgyűjtés, önálló kutatás – ezért a konzulensem mindenben készségesen segített és az intézet is mindenben támogatott. Mindenképp ajánlom az OTDK-án való részvételt azoknak, akik érdeklődnek a tudományos élet iránt és szívesen kipróbálnák magukat egy országos konferencián! Sok érdekes tapasztalatot lehet szerezni, illetve mások előadásaiból is rengeteget lehet tanulni.



3.Tóth Gyula, Doktorandusz hallgató


A nevem Tóth Gyula, a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola elsőéves doktorandusza vagyok. Mindig is érdeklődtem a tudományos kutatás iránt, ez motivált arra is, hogy megpróbáltassam magam először a helyi TDK-n, majd az OTDK-n is. Különdíjas OTDK dolgozatomban Ilija Trojanow Világok gyűjtője című regényében elemeztem a sivatag tere(i) és a főszereplő identitásváltozásai közötti kapcsolatot. A dolgozat összeállításához rengeteg szakmai és módszertani segítséget kaptam a témavezetőmtől, illetve a felkészítő tanároktól is. A munkafolyamat során szerzett tapasztalatot, valamint a kapott tanácsokat a mesterszakos szakdolgozatom elkészítéséhez is kitűnően tudtam hasznosítani.

Az OTDK a járványhelyzet ellenére is lehetőséget biztosított a hozzám hasonló fiatal kutatók munkásságának megismerésére, ezzel is motiválva engem a tudományos pálya folytatására. A jelenlegi kutatási területemre (tendenciák a kortárs történelmi regényben) is az OTDK dolgozat írása közben találtam rá.