Rólunk - Kutatócsoportunk története

papp-sandorAz ELKH és a Szegedi Tudományegyetem Oszmán-kori Kutatócsoportja 2017. július 1-jén kezdte meg működését, amit az ELKH akadémiai támogatású kutatócsoportok létrehozására meghirdetett pályázat sikeres elnyerése tett lehetővé. A kutatócsoport megalapításának célja egy olyan szakmai műhely létrehozása az ELKH és az SZTE együttműködésével, ami az Oszmán Birodalom nemzetei és vallási közösségei – ezen belül a törökség és a magyarság – történeti kapcsolatrendszerét kutatja a 15. és 18. század közötti időintervallumban.



Ennek a munkának a személyi és szakmai feltételei adottak Szegeden. A kutatócsoport tagjai zömükben fiatal, a szakmai munkásságuk elején álló személyek, aki azonban jól felkészültek, magas szintű idegen-nyelvi ismeretekkel és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkeznek. Az akadémiai támogatású kutatócsoport alkalmazott tagjai: Prof. Dr. Papp Sándor kutatócsoport-vezető, Bara Péter, Göncöl Csaba, Dr. Hadnagy Szabolcs, Marton Gellért Ernő és Szabados János. Munkájukat nem alkalmazott tagként segíti Dr. Cziráki Zsuzsanna, Dr. Tóth Hajnalka és Prof. Dr. Tóth Sándor László, az SZTE BTK Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék munkatársai. Külső tagként a kutatásokban részt vesz Brandl Gergely ÚNKP predoktori ösztöndíjas.

Egy fő témát, és két melléktémát kívánunk feldolgozni. A kutatócsoport közös vállalkozása: A) A középkori magyar királyok oszmán szultánokkal kötött békeszerződéseinek kritikai kiadása 1739-ig, illetve 1791-ig. Melléktémaként: B) A 17-18. századi erdélyi-török békeszerződések kiadása magyar és angol fordításokkal. C) Az Oszmán Birodalom és a Habsburg Birodalom diplomáciája. A futamidő végére három kötet megjelenését tervezzük.