rovarfogo_gyujtemeny

Rovarfogó Növények Napja az SZTE Füvészkertben

Ismét várja a növénybarátokat szeptember 15-én vasárnap 10 órától az SZTE Füvészkert, ahol most a rovarfogó növények több mint 60 fajával és fajtájával ismerkedhetnek meg a látogatók.

Vasárnap újra várja a növénybarátokat egy újabb szakmai és családi napra az SZTE Füvészkert, ahol a rovarfogó növényekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A Füvészkert több, mint 60 fajt és fajtát bemutató rovarfogó gyűjteményében a szárazföldi húsevő növények minden képviselője megtalálható: kancsókák, kürtvirágok, vénusz légycsapója, harmatfüvek.


venusz_legycsapoja


A rovarfogó növények a növényvilág bámulatos alkalmazkodóképességének iskolapéldái. Tápanyagszegény élőhelyeket hódítottak meg olyan módon, hogy állatok fogságba ejtésével és megemésztésével egészítik ki tápanyagszükségletüket. A zöld színű, tehát fotoszintézisre is képes növények levelei módosultak különféle működésű csapdákká. A túlélésnek ez a trükkje több, egymástól távoli rokonságban lévő növénycsoportnál is kialakult és a módszer sikerességét mutatja a rovarfogó növények több mint száz millió éves jelenléte a Földön. Ezek a különleges lények már Darwin érdeklődését is felkeltették, aki már az 1875-ös években átfogó művet írt az életmódjukról. A különleges felépítésű növények a kertészek körében is népszerűek, a nemesítésnek köszönhetően számos szín és formaváltozatuk létezik. Szobai tartásuk kis odafigyeléssel sikeresen megvalósítható.


IMGP2393_kicsi


A tematikus napon a legkisebbeket ügyességi játékokkal és kézműveskedéssel várják. Az ifjúság és a felnőttek mikroszkópon keresztül figyelhetik meg a csapdák felépítését, megtudhatják hol élnek és pontosan milyen életmódot is folytatnak az egyes fajok.

Aki otthonában szeretne rovarfogó növényt nevelni, az a növényeket a helyszínen megvásárolhatja, tartásukkal kapcsolatban pedig szakemberektől is segítséget kaphat. Sőt, akár berendezheti saját, a növény számára optimális viszonyokat biztosító floráriumát (üvegbe zárt minikert) is. Ehhez befőttes üveget biztosítanak, de bárki elhozhatja saját üvegét.


11.00- és 15.00- órától ingyenes kertvezetéssel is várják az érdeklődőket, amiben a rovarfogó gyűjtemény bemutatása különös hangsúlyt kap.


kurtvirag


Aki kicsit tudományosabb ismeretszerzésre is vágyik a témában annak a Magyar Rovaremésztő Növény (MaRoN) és Természetvédő Egyesület tagjainak előadásait ajánlják, melyek 14.00-tól kezdődnek a főépületben. A témák között szerepel a hazai rovarfogó növények természetvédelme, de a világ rovarfogó növényeivel kapcsolatos érdekességek is.


A rendezvényre 50%-os kedvezményes belépőjegyet biztosítanak a szervezők.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Major_AttilaMajor Attila - ZMK, magánének

Azért jöttem erre a szakra, mert itt olyan tanárok tanítanak, akiket nagyra tartok. Maga a szak a tanszékvezető, Temesi Mária tanárnő miatt vonzó, hiszen sok lehetőséget kínál arra, hogy elsősként operában szerepelhessek, ez pedig kezdőként hatalmas lehetőség és megtiszteltetés. A ZMK-n a tanár-diák kapcsolat nagyon szoros, hiszen ez a pálya nagyon tanárfüggő. Én itt megtaláltam Andrejcsik István operaénekes személyében azt a mestert, akivel a legtöbbet tudtam eddig fejlődni.




Nagy_GergoNagy Gergő - BTK, szlavisztika-orosz, angol

Mindig is érdekeltek a külföldi Kultúrák, szerettem nyelveket tanulni. Azért választottam a BTK szlavisztika-orosz szakirányát, mert a Szegedi Tudományegyetem híres külföldi pályázati lehetőségeiről (például Erasmus-program), ahol kamatoztathatom az itt megszerzett tudást. Tehát a gyakorlatomat akár külföldön is eltölthetem. Ráadásul az orosz mellé második évtől lehetőségem nyílt felvenni az angol minort, amit szintén hasznosnak tartok a későbbi elhelyezkedésem szempontjából. A szegedi nyelv szak középpontjában a gyakorlat-orientáltság áll, ami igen fontos, ha valaki anyanyelvi szinten szeretne egy nyelvet elsajátítani.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.