Mi is az a "francia szak"?


Francia szakos tanulmányokat jelenleg Magyarországon két képzés keretében lehet végezni:


1. Romanisztika szak, francia szakirány BA (3 év) + francia nyelv, irodalom és kultúra MA (2 év)

2. Osztatlan tanári szakpár francia szak (5+1=6 év)


Az SZTE-n mindkét képzési forma választható, és közöttük – a francia szakos stúdiumokat tekintve – számos hasonlóság is van.


1. Romanisztika szak, francia szakirány BA

Alapképzés, nappali tagozat, 6 félév, 180 kredit

Szakképzettség: Romanisztika, francia alapszakos bölcsész (a diploma C1 szintű francia nyelvtudást igazol)


Felvételi követelmény: az általános felvételi követelményeken túl: sikeres emelt szintű érettségi francia nyelvből


Főbb tárgyak:

A. Közös stúdiumok (más bölcsész-, illetve nyelvszakos hallgatókkal): pl. Filozófiatörténet, Bevezetés a nyelvtudományba, Bevezetés az irodalomtudományba, romanisztikai tárgyak, Latin nyelv

B. Francia szakirányi alapképzés

> Alapozó modul: Nyelvfejlesztés; Leíró nyelvtan; Országismeret; Az irodalmi szöveg; Nyelvi alapvizsga

> Szakmai törzsmodul: Földrajzi, történelmi, művészeti alapismeretek;Irodalmi szöveg, stilisztika, irodalom történet (középkor > 20. század); Nyelvfejlesztés; Nyelvészet

> Szakdolgozat választható témái: Francia és frankofón irodalom; Francia és frankofón nyelvészet; Francia és frankofón civilizáció; Fordítástudomány

> Záróvizsga: francia nyelven, a tanulmányok befejezését követően


Választható specializációk, szakosodások:

< az SZTE bármely 50 kredites specializációja, amennyiben a hallgató a specializáció bemeneti követelményeinek megfelel

< szakon belüli specializáció: Francia fordítói specializáció (50 kredit, 5 félév, felvehető legkorábban a 2. félévtől)


Továbbtanulási lehetőségek:

< Mesterképzések: bármely olyan mesterképzés, amelynek bemeneti feltételei között szerepel a francia BA-diploma, pl. az SZTE-n:

< Francia nyelv, irodalom és kultúra MA

< Fordító- és tolmács MA (francia-angol nyelvpárban)

< Nemzetközi tanulmányok MA (magyar, francia, illetve angol nyelven is választható)


Szakirányú továbbképzések: bármely olyan szakirányú képzés, amelynek bemeneti feltételei között szerepel a francia BA-diploma, pl. az SZTE-n:

< Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító és tolmács francia nyelven

< Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító francia nyelven


Kiknek javasoljuk a francia BA-t?

Mindazoknak, akik a középiskolai vagy egyéb tanulmányaik során a B2 szintű nyelvtudást megszerezték, és francia nyelvi, irodalmi, országismereti tájékozottságukat bővíteni szeretnék, naprakész és a munkaerőpiacon is kamatoztatható francia nyelvi és kommunikációs készségeket kívánnak szerezni, vagy éppen elkötelezettek az európai és az egyetemes civilizáció egyik legjelentősebb nyelve, irodalma és kultúrája iránt, és a diploma megszerzését követően is fogékonyak kívánnak maradni az újabb és újabb kihívásokra.

Néhány közös kurzuson kívül a francia szak valamennyi órájának oktatási nyelve a francia, ezzel hallgatóink minden tárgy esetén egyúttal nyelvi képzésben is részesülnek. Oktatóink magasan kvalifikált, nemzetközileg is elismert kutatók, aminek köszönhetően a Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék hallgatói Erasmus-ösztöndíjjal tanulhatnak – többek között – Párizsban, Bordeaux-ban, Strasbourg-ban vagy éppen a Loire-völgyénél található Angers-ban. Magyarországon egyedülálló módon a Tanszék önálló doktori (PhD) programmal rendelkezik mind francia irodalomból, mind francia nyelvészetből. A doktori képzésbe a mesterképzés (MA) sikeres elvégzését követően, egyéni kutatási terv bemutatásával lehet jelentkezni.

Hallgatóink tudományos felkészülését a Tanszéki Tudományos Diákkör segíti. Itt hallgatók és tanárok osztják meg egymással gondolataikat, tudományos terveiket, témáikat. A diákköri felolvasások segítik a kétévente megrendezésre kerülő Országos Tudományos Diákkörön való eredményes részvételt, ami belépő lehet a tudomány, a kutatás, a nemzetközi együttműködés világába.


2. Osztatlan tanári szakpár francia szak

Osztatlan tanári mesterképzés, 12 félév, 360 kredit

Szakképzettség: francia – x szakos középiskolai tanár (általános iskolában is taníthat; a diploma C1 szintű francia nyelvtudást igazol)


Felvételi követelmény: az általános felvételi követelményeken túl: sikeres emelt szintű érettségi francia nyelvből, vagy a tanári szakpár másik szakjának közismereti tárgyából

> Szakdolgozat választható témái: Francia és frankofón irodalom; Francia és frankofón nyelvészet; Francia és frankofón civilizáció; Fordítástudomány

> Záróvizsga: komplex tanári záróvizsga (szakdolgozat, illetve portfólió védése; a szakpár és a tanári tárgyak tételeinek kifejtése)


Továbbtanulási lehetőség

Szakirányú továbbképzések: bármely olyan szakirányú képzés, amelynek bemeneti feltételei között szerepel az osztatlan tanári francia szakos diploma, pl. az SZTE-n:

< Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító és tolmács francia nyelven

< Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító francia nyelven

Doktori (PhD) képzés: az SZTE-n kiemelten javasolt:

< Francia irodalom (Irodalomtudományi Doktori Iskola)

< Francia nyelvészet (Nyelvtudományi Doktori Iskola)

< Neveléstudományi Doktori Iskola programjai

< Történelemtudományi Doktori Iskola programjai


Kiknek javasoljuk az osztatlan franciatanári képzést?

Mindazoknak, akik a középiskolai vagy egyéb tanulmányaik során a B2 szintű nyelvtudást megszerezték, és francia nyelvi, irodalmi, országismereti tájékozottságukat bővítési mellett elkötelezettek a hosszabb távú egyetemi tanulmányok mellett, illetve alkalmasnak tartják magukat a pedagógusi munkára.

A tanárszakos hallgatók szakterületi képzésében a Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék elmélyült nyelvi, nyelvészeti, irodalmi és országismereti képzést nyújt, melynek részét képezi a frankofón országok civilizációjának oktatása is. A francia szakos órák francia nyelvben zajlanak, így hallgatóinknak folyamatos nyelvi fejlődési lehetőséget biztosítunk. A diploma megszerzése után az elhelyezkedési lehetőség biztosított a köznevelésben (ezt a Klebelsberg-ösztöndíj is támogatja), de a franciatanári végzettséggel rendelkezők ismeretei és készségei lehetővé teszik a versenyszférában, illetve a hazai vagy külföldi igazgatásban való alkalmazást is.

Az osztatlan tanárszakos hallgatók előtt nyitott a Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék nemzetközi kapcsolatrendszere: Erasmus-ösztöndíjjal tanulhatnak – többek között – Párizsban, Bordeaux-ban, Strasbourg-ban vagy éppen a Loire-völgyénél található Angers-ban. Magyarországon egyedülálló módon a Tanszék önálló doktori (PhD) programmal rendelkezik mind francia irodalomból, mind francia nyelvészetből. A doktori képzésbe a tanárszakos képzés sikeres elvégzését követően, egyéni kutatási terv bemutatásával lehet jelentkezni.

Hallgatóink tudományos felkészülését a Tanszéki Tudományos Diákkör segíti. Itt hallgatók és tanárok osztják meg egymással gondolataikat, tudományos terveiket, témáikat. A diákköri felolvasások segítik a kétévente megrendezésre kerülő Országos Tudományos Diákkörön való eredményes részvételt, ami belépő lehet a tudomány és a kutatás világába.


Zolnai9  Zolnai3