Nemzetközi konferencia Leo Perutz életművéről a bölcsészkaron
A SZTE BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszéke és a SZTE Klebelsberg Könyvtár Osztrák Könyvtára 2023. március 28-29-én nemzetközi konferenciát tart Leo Perutz életművéről a BTK Konferenciatermében. Az előadások minden érdeklődő előtt nyitottak!

Interjú Prof. Dr. Kiss Attilával az Országh László-díj kapcsán
Országh László születésének 90. évfordulója alkalmából a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) és a KLTE Bölcsészettudományi Kara 1997 tavaszán emlékdíjat hozott létre Országh László tiszteletére. A díjazottak olyan tudósok lehetnek, akiknek a munkássága az angol irodalomtörténethez, az amerikanisztikához és a nyelvtudományhoz kapcsolódik. A díjat minden második évben két, eredményeivel kiemelkedő szakember veheti át - egyikőjük idén az SZTE BTK Angol Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, Prof. Dr. Kiss Attila.

Nézelődés a 9 és ¾. vágányon – Dr. Kelemen Zoltán irodalomtörténész a Harry Potter-regények utaláshálójáról
Áldozat-e a végső csatát megnyerő főhős? Nevethet-e saját magán egy varázsló? Tudás-e a sötét tudás? Dr. Kelemen Zoltán irodalomtörténésszel, az SZTE BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék docensével beszélgettünk a Harry Potter-regényfolyam irodalmi-mitológiai-kulturális utaláshálójáról.

„Anyások” és anyátlanok – Dr. Bencsik Péter történész a 20. századi határokról és határmenti konfliktusokról
Két falut egyszerre csak államhatár választ el ott, ahol addig soha nem húzódott határ. Az emberek illegálisan szöknek át a saját földjükre, annyira nem tudják vagy nem akarják tudomásul venni az új határt. Dr. Bencsik Péter történésszel, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszék egyetemi docensével beszélgettünk a 20. századi határok mentén kialakuló közösségi konfliktusokról.

2023 júniusában záróvizsgázol? Olvasd el a legfontosabb információkat itt
Karunkon a záróvizsgák 2023. június 05. – 16. között lesznek. Ezelőtt azonban még számos teendőd van végzős hallgatóként. Ezek közül gyűjtöttük össze a legfontosabbakat, a határidőkkel együtt, a részleteket pedig a Tanulmányi Osztály által kiállított tájékoztatókban éred el, amiket a cikkből továbbkattintva olvashatsz.

Radnóti-estek: A történelem négy arca - Részletes program
Tavasszal is folytatódik a BTK Radnóti-estek elnevezésű rendezvénysorozata. Ebben az évadban a történelem áll a beszélgetések középpontjában – négy alkalom, a történelem négy arca. Először egy történész-akadémikussal beszélgetünk, aki a saját édesapja sorsából kiindulva alkotta meg egy egész nemzedék csoportképét, majd egy gyerekkönyv-kiadó új vállalkozására, az Abszolút törire leszünk kíváncsiak, szerzők és a főszerkesztő társaságában, harmadszorra egy krimiíró érkezik hozzánk, akinél az esetek mögött a történelem elhallgatott fejezetei sejlenek fel, végül pedig egy pszichoterapeuta segítségével igyekszünk jobban megérteni a transzgenerációs traumákat.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt szerda esténként a kar főépületében, a Café Radnótiban! A rendezvényekre való belépés díjtalan!

Országh László-díjban részesült Kiss Attila, az Angol Tanszék oktatója
A Magyar Anglisztikai Társaság a Miskolci Egyetemen tartotta kétévente rendezett konferenciáját, ahol két kitüntetettnek átadták az Országh László-díjat. Sári B. László, a PTE docense mellett a másik díjazott Karunk professzora, Kiss Attila volt.

Történelmi sikert ért el Kónya Zsófia gyorskorcsolyázó, az SZTE hallgatója
Minden idők legjobb Világkupa eredményét ismételte meg a Kónya Zsófiával felálló, magyar női rövidpályás gyorskorcsolya váltó azzal, hogy a hollandiai versenyen ezüstérmet szerzett. Az SZTE BTK pszichológia szakos hallgatója az egyetemi lapnak mesélt a sikerről és a terveiről.

Díszoklevél átvételére várjuk volt hallgatóink jelentkezését
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának vezetősége idén, 2023-ban is ünnepélyes keretek között adja át a díszokleveleiket azon volt hallgatóinak, akik 50, 60, 65 vagy 70 éve szerezték meg diplomájukat a kar valamelyik szakján. A díszoklevél átvételére jelentkezni szükséges – ennek határideje: 2023. május 31.

Ismét előkelő helyen a felsőoktatási ranglistákon: országosan és világviszonylatban is az elsők között a szegedi bölcsészkar
Az SZTE BTK az oktatói kiválóság alapján az ország legjobb bölcsészkara, egyben az SZTE legjobb kara a HVG értékelése szerint, a Round University Ranking (RUR) bölcsészettudományi listája alapján pedig az SZTE Magyarország legjobb egyeteme. A HVG és a RUR értékelései évről évre referenciaként szolgálnak mind az intézmények teljesítményének minősítéséhez, mind pedig a felsőoktatásba készülők döntéséhez.

