dugonics_ter

Az egyetem története


A tudomány az egyetemi élet alfája és ómegája, mely megköveteli a szorgalmat és az újító gondolatok mögötti folyamatosságot. Erre épül a kutatáson kívül az oktatás, ez alapozza meg az egyetem nemzetközi kapcsolatait, teszi lehetővé a tehetséggondozást.

1581. május 12.: Báthory István (1533-1586) erdélyi fejedelem Vilnában kiadja a kolozsvári egyetem alapító levelét - ez a szegedi universitas eszmetörténeti és intézményi gyökere. A kolozsvári egyetem 1775-ben kapott rektorválasztási jogot, akkor alakult át négy karral működő, mai értelemben vett teljes értékű egyetemmé.


Már a XIX. század közepén megkezdték működésüket Szegeden olyan intézmények, amelyek a mai egyetemi szervezet elődeinek tekinthetőek. Ezek ekkor még egymástól teljesen függetlenül működtek: a tanárképzés, a Jogakadémia, a Városi Zenede vagy a földműves Iskola.


1921. október 9.: Menyhárt Gáspár rektor ünnepélyes keretek között megnyitja a „Ferencz József Tudományegyetem” első szegedi tanévét, majd pár évvel később a mai gyermekklinika helyén az egyetem első alapkő letételével megindulnak az egyetemi építkezések.


1930.: Elkészülnek a Dóm téren az egyetem épületei, továbbá botanikus kertet és sportpályákat is kialakítanak a városban.


1937.: Szent-Györgyi Albert orvosi Nobel-díjat kap.


1940. október 16.: a második bécsi döntés után, a Ferenc József Tudományegyetemet visszahelyezik Kolozsvárra, ugyanakkor Szegeden jogilag új intézményt hoznak létre Horthy Miklós Tudományegyetem néven. Az egyetem rektora: Szent-Györgyi Albert.


1945.: A Tisza-parti város egyetemének neve: Szegedi Tudományegyetem.


1951.: A szegedi tudományegyetemből kiválik az Orvostudományi Kar, önálló egyetemként működik tovább.


1962.: A Szegedi Tudományegyetem felveszi József Attila nevét.


A XX. második felében megalakult az Élelmiszeripari Főiskola, Hódmezővásárhelyen a főiskola Állattenyésztési kara. Mindemellett főiskolai szintre emelték a védőnőképzést, és megkezdődött az angol nyelvű orvosképzés a Szegedi Orvostudományi Egyetemen (SZOTE).


1987.: A szegedi orvosegyetem felveszi Nobel-díjas professzorának, Szent-Györgyi Albertnek a nevét.


1996.: A Szegedi Egyetemi Szövetség létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot aláírja a szegedi felsőoktatási intézmények közül a József Attila Tudományegyetem, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Szegedi Élelmiszeripari Főiskolai Kara, a Debreceni Agrártudományi Egyetem Mezőgazdasági Főiskolai Kara (Hódmezővásárhely), valamint társult tagként a Hittudományi Főiskola, az MTA Szegedi Biológiai Központja vezetője.


2000. január 1.: A József Attila Tudományegyetem – JATE, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem – SZOTE, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola – JGYTF, a Szegedi Élelmiszeripari Főiskola – SZÉF, valamint a Debreceni Agrártudományi Egyetem – Mezőgazdasági Főiskola – DATE-MF egyesítésével létrejön a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).


2003. szeptember 1.: A szegedi konzervatórium a Szegedi Tudományegyetem 11. karaként folytatja tevékenységét.


2004. december 9.: Átadják az SZTE új épületét, a Tanulmányi és Információs Központot (TIK), amelynek nagy részét az egyesített kiadvány-állományú Egyetemi Könyvtár foglalja el. A központ egy évvel később felveszi József Attila nevét.


2009.: Az SZTE elnyeri a Felsőoktatási Minőség Díjat.


2010.: Az SZTE elnyeri a Kutatóegyetem címet.


2011. május 11.: Felavatják a Szegedi Tudományegyetem felújított Dugonics téri központi épületét.


2012.: A második hivatalos magyarországi Konfuciusz Intézet megnyitja kapuit az SZTE Rektori Hivatal épületében.


2013.: Az SZTE elnyeri a Kiemelt Egyetem címet.


2014. február 6.: Ünnepélyes keretek között leteszik az ELI-ALPS (ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás) lézeres kutatóközpont alapkövét Szegeden.


2017. május 23.: Megnyitják az ELI-ALPS lézeres kutatóközpontot.


2019. június 11.: Elhelyezik a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika új épületszárnyának alapkövét.


2019. június 26.: A Szegedi Tudományegyetem elnyeri az Európai Bizottság támogatását a European University Alliance for Global Health (EUGLOH) projektben való részvételre.


2019. december 9.: Tizenötödik születésnapját ünnepli a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ.


2020. január 21.: Ünnepélyes keretek között elhelyezik a közép-európai régió legmodernebb biobankjának alapkövét a Szegedi Tudományegyetemen.



esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Frech DánielFrech Dániel – ÁJTK – jog

Úgy gondolom, hogy az egyetemen nagyon családias a légkör, nagyon közvetlenek és segítőkészek az oktatók. Nem is meglepő, hogy mindig előkelő helyeken szerepelünk az országos megmérettetéseken. Ugyanakkor Szeged miatt is érdemes ide jönni tanulni, hiszen nagyon szép, tiszta és rendezett ez a város.






mendezMatheus Vasconcelos Goes Mendes – ÁOK: orvos

Brazíliából érkeztem, de nagyon otthonosan érzem magam Szegeden. Rengeteg hasznos tudásra tettem itt szert, amihez a jól felszerelt laborok és a modern könyvtári környezet is hozzájárult. A város nyüzsgő mégis biztonságos, jó az életminőség és minden segítséget megkapunk a beilleszkedéshez. Legyen szó tanulmányi ügyintézésről vagy szálláskeresésről.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.