Két helyszínen több, mint hetven programmal vár Titeket az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara szeptember 30-án, a Kutatók éjszakáján!
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara szeretettel vár mindenkit, aki egy estére szívesen belelesne a humán tudományok rejtélyeibe vagy épp próbára tenné tudását.
A programok során mindenkire gondoltunk: lakoma, játszóház, mozi, akadályversenyek, nyelvi vetélkedők és interaktív előadások várják a kicsiket és a nagyokat!
Szegeden, az Egyetem utcai épületünkben, de a Szent-Györgyi Albert Agórában is találkozhattok velünk, sőt, egy játékkal is készülünk Nektek: vegyétek kezetekbe megérkezésetekkor az útleveleteket, gyűjtsétek a pecséteket, dobjátok be varázslatos ládánkba, és szurkoljatok, hogy a tiétek legyen a hamisítatlan bölcsészes ajándékcsomagok egyike!
A játék feltétele legalább három pecsét megszerzése.
Sorsolás: szeptember 30-án, 19:30-kor és 21:50-kor az Egyetem utcai főépületünk aulájában.
Programjaink és a regisztrációs felületek a Kutatók Éjszakája hivatalos honlapján is elérhetők: https://app.kutatokejszakaja.hu/intezmenyek/szegedi-tudomanyegyetem-bolcseszet-es-tarsadalomtudomanyi-kar?fbclid=IwAR0t13kxpgAVDXpXRXBsBW9IGkW8jhryB3ZVAIqTsykBjvhozuLzvqh1FPA
Csatlakozzatok hozzánk - kutassunk most együtt egy éjszakán át!
(az előadás vagy program címére kattintva részletesebb leírást olvashat az előadás tartalmáról és előadóiról)
Egyetem utca 2. (BTK Főépület)
Pszichológiai Intézet, Szociál- és Fejlődéspszichológia Tanszék
17:00-19:00
Legyél te is pszicho-mitológus! (regisztrációs)
Az ellentétek vonzzák egymást? Az egykék barátságosabbak, mint akinek testvére van? Káros a Facebook használat? Játékos kalandozás a pszichológia tudományában. Leleplezzük a klasszikus pszichológiai tévhieteket. A résztvevők felmérhetik tudásukat, majd a program avatott szakemberi megmutatják, hogy mely ismeretek helyesek és melyek csupán tévhitek.
Általános Nyelvészeti Tanszék
17:00-19:40
Az SZTE Általános Nyelvészeti Tanszékének programjai betekintést adnak a tanszékhez kapcsolódó műhelyek jelenlegi friss kutatásaiba, egyúttal közös gondolkodásra és párbeszédre is hívják az érdeklődőket!
Hogyan működik a hallás? Mi a szerepe a hallásodnak abban, hogy képes legyél elsajátítani az anyanyelvedet? Hogyan történik mindez? Sikerülhet-e elsajátítani egy nyelvet, ha nem hallasz? Gyere és kalandozz a hangok világában, tudj meg többet arról, hogy hogyan lettél nyelvhasználó a kezdetektől.
Az előadás izgalmas utazás lesz a hangok világában, érzékenyítő játékokkal, halláshoz kapcsolódó illúziókkal.
Értjük egymást? Alakítsuk közösen a gondolatainkat az autizmusról
Miként vélekednek az autista személyek arról, amit a nem autista személyek hisznek az autizmusról? Milyen hatással van a saját diagnózis megélésére az, hogy egy adott időszakban mit mond a tudomány vagy éppen a közhiedelem az autisztikus állapotról? Hogyan beszéljünk és hogyan ne beszéljünk az autizmusról, autista emberekkel?
Vajon Önt is manipulálják? Segítünk a végére járni!
Félinformációk, megtévesztő és csábító reklámok ömlenek ránk nap mint nap. Tényleg manipulálható bábok vagyunk, vagy megtanulhatjuk felvértezni magunkat a kritikus gondolkodás eszköztárával? Ennek járunk utána egy interaktív előadás során. Előadásunkban áttekintjük a leggyakrabban előforduló manipulációs és meggyőzési stratégiákat, majd hétköznapi szituációkat és reklámokat elemzünk a közönség bevonásával. Rámutatunk, hogy a kritikus gondolkodás jól fejleszthető, és segít tisztábban látni a hátsó szándékokkal és elhallgatásokkal teli médiakommunikáció világában.
Észrevesszük-e a testi jelzésekből, hogy megtévesztenek minket? Vajon miért mond mást a száj és mást a test? Vajon miért gesztikulálunk, ha a szavainkból is megértenének minket? Az előadás betekintést nyújt a nem verbális jelzések evolúciójába, a nem verbális viselkedés alapismérveibe, a verbális és nem verbális viselkedés ellentmondásaiba. Emellett az előadás izgalmas testbeszédelemzésre invitál minden érdeklődőt, akik nyitottak arra, hogy elsajátítsák a nem verbális kommunikáció elemzési technikáját.
Álhírfelismerés nyelvészeti eszközökkel
Az interneten szinte korlátlanul, a valódi híreknél tízszer nagyobb eléréssel terjednek az álhírek. A Covid 19 járványban is bebizonyosodott, hogy az álhírek milyen súlyos károkat okoznak: Csak 2020 első 3 hónapjában az USA-ban 6000 fő került kórházba és 800-an meghaltak egyetlen álhír miatt. Az orosz-ukrán háborúban is példátlan mennyiségű álhír ömlik a világra, aminek a következményei jelenleg még beláthatatlanok. Mivel álhírek számos területen megjelennek, nyilvánvaló, hogy azonosításuk társadalmi és gazdasági szempontból nagy jelentőségű. De hogyan ismerhetők fel az álhírek? Vannak-e olyan jellemzőik az álhíreknek, amelyek alapján azonosíthatók az álhírgyanús szövegek?
Régészeti Tanszék
18:00 – 21:00
Mi kis falunk? – Települések az őskori Kárpát-medencében
A gyakorlati foglalkozás keretén belül az őskor körülbelül 30.000 éves időszakának településeit, az ott élők mindennapjait mutatjuk be a falvaikban előkerült eszközök, állatok, növények maradványain keresztül.
Gazdálkodj okosan szarmata módra
A fiatalabbak játék keretében, a felnőttek kötetlen beszélgetés révén ismerkednek meg a Római Birodalom szomszédságában letelepedett szarmaták településrégészetének különféle vetületeivel.
Őseink otthona – Hol éltek Árpád-kori elődeink?
Rövid előadás és gyakorlati foglalkozás az Árpád-kori falvak témájában. A gyakorlati foglalkozás keretén belül az érdeklődők megismerhetik a 11–13. századi települések lakóinak mindennapi tárgyait.
Képekkel illusztrált előadás a középkori és kora újkori Szeged városképéről és anyagi kultúrájáról
(Kifejezetten kisgyerekeknek ajánlott)
A legfiatalabb érdeklődők egy kis időre maguk is régészekké válhatnak a nekik készült játékok segítségével.
Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék
18:00 – 21:25
A 15 éves háború nyitánya: a székesfehérvári/pákozdi csata
Az előadás a 15 éves háború vagy Hosszú háború (1593–1606) kezdeteit tárgyalja. Bemutatja Szinán nagyvezír őszi hadjáratát (Veszprém és Palota elfoglalása), majd visszavonulása után a Hardegg győri főkapitány vezette császári-királyi sereg ellentámadását, Székesfehérvár rövid ostromát, végezetül pedig a Haszán budai pasa ellen vívott győztes „pákozdi” ütközet (november 3) részleteit.
Kérdések és lehetséges válaszok a Muhi csatával és a Tatárjárással kapcsolatban
Az előadás a Muhi csata néhány, a mai napig vitásnak mondható kérdését vizsgálja (pl.: a magyar hadvezetés teljesítménye, a magyar veszteség stb.) és keresi a szóba jöhető válaszokat. A Tatárjárással kapcsolatban elsősorban Batu kivonulásának az elképzelhető okait vizsgálja.
Bölcs lapockacsont, szerencsét hozó csillagok. Jóslás a 13. századi mongol hatalmi központokban
Egyének és közösségek - úgy a múltban, mint ahogyan a mai napon is - mindig is igényt tartottak arra, hogy belátást nyerjenek a jövőbe. Ez az univerzális igény kortól, világnézettől és kultúráktól függően jóslási gyakorlatok számtalan változatát hívta életre. Előadásomban azt mutatom be, hogy a 13. századi mongol uralkodói udvarokban és hatalmi központokban mi volt a szerepe a jóslásnak, milyen módokon fürkészték az eljövendőt, s ennek milyen szerepe volt a különböző kultúrák közötti tudástranszferben.
Királyi taktika a kényszerpályán: II. András Aranybullájának célja
Korábbi és újabb elméletek (Karácsonyi János, Zsoldos Attila) összegzésén és kritikáján túl kísérletet teszek arra, hogy újra gondoljuk II. András 1222. évi Aranybullájának célját. Az előadás során felvillantjuk az Aranybulla kiadásának néhány képzőművészeti ábrázolását, dél-alföldi vonatkozásait.
Chalkédóni Leó: egy furcsa ikonteológia és háttere a késő 11. századi Bizáncban
Az ikonkultusz a bizánci vallásosság és öntudat központi eleme volt. Válsághelyzetben a pártoskodó klikkek eszközévé vált, mely révén ítélőszék elé állíthatták az ellenfelek egymást. Előadásom egy ilyen vitáról szól, mely I. Alexios Koménos császár (1081–1118) uralkodása alatt zajlott.
Béketárgyalások mint a Habsburg (magyar)-oszmán diplomáciai érintkezések színterei (1606–1642)
A béketárgyalások a történelem folyamán az egyik fontos színterét jelentették a diplomáciai érintkezéseknek. Előadásom középpontjába a 17. század első felének azon Habsburg (magyar)-oszmán béketárgyalásait állítom, amelyek Magyarország területén, a határ közelében zajlottak le (Zsitvatorok (1606), Komárom (1618), Gyarmat (1625), Szőny (1627 és 1642)), és azok forrásanyagára támaszkodva mutatom be a diplomáciai érintkezés néhány jellemzőjét (például: tárgyalások helyszínei, körülményei, kivitelezése, ceremóniák, protokoll stb.).
Hilaris dator - a jókedvű adakozó. Anonymus Béla királya - Anonymus Álmosa
Anonymus és Gestája a középkori magyar történelem egyik legnagyobb rejtélye. Vajon Anonymusunkat milyen cél vezethette, amikor a pogány magyarok honfoglalásának történetét megírta? S miért jelennek meg Gestája eseményeiben a 12. századi magyarság ellenfelei és harcai? Melyik Béla lehet a Jegyző királya? S mi kötheti össze e Bélát Álmossal?
Az 1652. évi vezekényi csata, ahol négy Esterházy családtag életét vesztette
1652. augusztus 26-án sor került a magyarországi végvári katonaság és a portyázó törökök által megvívott vezekényi csatára, ami az Esterházy család számára tragikus veszteséget eredményezett a négy, csata közben elhullott családtag miatt. Előadásomban a csatáról szóló eddigi ismereteink összefoglalását követően elsősorban a történések utóéletét (csatáról szóló információk áramlása, vizsgálatok menete) mutatom be, ami érdekes tanulságokkal szolgálhat.
Szégyen és reprezentativitás - A szegedi boszorkányüldözés hagyománya
Bár szegedi boszorkányüldözések hazánk legismertebb boszorkányperei, mégis elmondhatjuk, hogy nem igazán tipikusak a hazai boszorkányperek tekintetében.
Mit csinált a felső-magyarországi Feldobrist háromtól ötig?
Sokak gondolataiban a parancsnoklók és hadvezérek úgy élnek, mint akik egész életükben csatáról-csatára jártak és harcoltak minden nap. Csapatuk élén vívtak az ellennel. Erejüknél csak bátorságuk lehetett nagyobb. E hősi pózzal szemben azonban a valóság egészen más volt. Valójában a harc életük kis részét tette ki. A szürke hétköznapokban ugyanis leginkább „unalmas” adminisztratív feladatokkal foglalkoztak. Előadásomban Ferdinand Graf von Hardegg, az 1591 és 1592 között ideiglenesen megbízott felső-magyarországi Feldobrist példáján keresztül szeretném felvillantani, milyen financiális, hadszervezeti és diplomáciai kihívásokkal kellett nap mint nap szembenéznie a tisztséget betöltő személynek.
Klasszika-Filológiai és Neolatin Tanszék
18:00 – 21:30
Érintkező univerzumok: a 2022-ben alakult Antikvitás és Reneszánsz Kutatóközpont bemutatkozása
A rövid bevezető előadás a két korszak közötti kapcsolatból kiindulva az ókori művelődésre és annak tágabb kronológiai határok közötti újjászületésére fókuszáló rendkívül változatos kutatási lehetőségeket vázolja fel.
A görög-római műveltség hasznossága, évszázadok óta történő újjászületése a szaknyelvekben
Hasznos-e ma latinul vagy pláne görögül tudni? Mit adhat ezen nyelvek ismerete a modernd nyelvek elsajátításához. Aligha van alkalmassabb ember, hogy beszéljen erről, mit Kadvány Gergely nyelvész PhD-hallgató, aki latin és olasz szakot is végzett.
Előadásom alapvető célkitűzése, hogy a hallgatóságnak röviden felvázoljam a kutatói lét kihívásait, kalandjait és olykor szürreálisnak ható epizódjait, ezzel is rávilágítva a hivatás sokszínűségére, nem hallgatva el annak szépségeit és nehézségeit sem.
Üldözte a keresztényeket, felgyújtotta Rómát, megölette nevelőjét, Senecát, sőt, saját anyját is. Van-e mit dicsérni Nero császáron? Erre keres választ az előadás.
Az antikvitás reprezentációja a társasjátékokban
A latin nyelven keresztül megőrződött kultúra napjainkban is jelentős hatást gyakorol a nyugati kultúrára. A társasjátékok készítőit is megihleti az antik kultúra. Az előadás olyan társasjátékokra fókuszál, amelyek témája épít az antikvitásra
A bor a római kultúrában (regisztrációs)
Ismert tény, hogy a rómaiak szerették a jó bort és értettek a termeléséhez. De miképpen volt jelen a bor a római kultúrában?Az előadás ezekkel a kérdésekkel foglalkozik és bemutat a római borkultúrával kapcsolatban néhány érdekes részletet is.
Lakoma (regisztrációs)
A lakoma nemcsak egy platóni dialógus címe, de egy antik életérzés is: egy jó lakomán van tudós beszélgetés, zene és jó irodalom, és persze ínyenc fogások is. Esténk második részében egy ilyen lakomára invitáljuk az érdeklődőket.