IMG_3503

Antik hétköznapok – család, vallás és mindennapi élet az ókor világában


Kristó terem vagy Wittmann terem (6720 Szeged, Eötvös u. 6.), 18:00-21:00


A program keretein belül az érdeklődők előadások és játékos feladatok segítségével bepillantást nyerhetnek a különböző ókori kutúrák hétköznapi életébe. Az antik mindennapok mellett lehetőség nyílik megismerni az azt kutató egyetemi oktatók munkáját is.


Sokat olvashatunk, hallhatunk a híres ókori eseményekről, háborúkról, uralkodókról, hadvezérekről, vagy istenekről és hősökről. Kevés szó esik azonban az ókori társadalmak nagyobb részét adó "átlagemberek" életéről. Hogyan élt egy család az ókori Athénban? Milyen szerepe volt a nőknek és gyermekeknek a patriarchális Rómában? Hogyan éltek az egyiptomiak? MIlyen rítudok és szokások kötődnek az élet két fontos epizódjához, a aszületéshez és a halálhoz az ókori zsidóság életében? Ezekre, és hasonló kérdésekre kapnak választ azok, akik ellátogatnak a Kutatók Éjszakáján az Ókortörténeti Tanszék prgramjár, melynek során az érdeklődők előadásokat hallhatnak különböző ókori kultúrák mindennapi életéről.


Előadások:

 

18:00 - 18:30 Dr. Székely Melinda, tanszékvezető egyetemi docens: Nők és gyermekek a patriarchális Rómában

18:30 - 19:00 Dr. Illés Imre Áron, egyetemi adjunktus: Egy athéni család hétköznapjai az ókorban

19:00 - 19:30 Dr. Dávid Nóra, egyetemi adjunktus: Születés és halál az ókori zsidóságban

19:30 - 20:00 Priskin Gyula, egyetemi tanársegéd: Mindennapok az ókori Egyiptomban

 

Az előadások ideje alatt ÉLŐ KÖNYVTÁR működik a tanszék oktatóinak szobáiban, melynek keretein belül lehetőség nyílik “kikölcsönözni” a kutatókat, így közvetlen beszélgetés során nyílik lehetőség munkájuk, kutatási területük (az ókori római és görög történelem, egyiptológia, hebraisztika), módszereik megismerésére.

A tanszék folyosóján az előadások témáihoz kapcsolódó JÁTÉKOK várják kedves vendégeinket.


 

Előadók:

Dr. Székely Melinda, tanszékvezető egyetemi docens

Dr. Illés Imre Áron, egyetemi adjunktus

Dr. Dávid Nóra, egyetemi adjunktus

Priskin Gyula, egyetemi tanársegéd



szekelymelindaDraskóczyné Székely Melinda, PhD, az SZTE BTK Ókortörténeti Tanszékének tanszékvezető docense, az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem történelem és latin szakán szerzett diplomát, doktori disszertációját 2006-ban védte meg. Oktatási tevékenységét a hallgatók háromszor ismerték el az „Év történésztanára” címmel. Kutatási területe a Római Birodalom története, társadalmi és gazdasági viszonyai, tanulmányaiban főként a Római Birodalom távol-keleti kereskedelmével valamint Róma és a germán népek viszonyával foglalkozik. Témavezetésével hat PhD-hallgató készíti illetve készítette el doktori disszertációját.

 

illesimreIllés Imre Áron, PhD, az SZTE BTK Ókortörténeti Tanszékének adjunktusa a Szegedi Tudományegyetemen 2007-ben latin és ógörög, 2009-ben történelem szakon szerzett diplomát, doktori disszertációját ugyanitt védte meg 2013-ban az Antikvitás Doktori program keretein belül. Tudományos tevékenységét 2014-ben Hahn István-emlékdíjjal, 2018-ban pedig Révay József-díjjal ismerték el. Szűkebb kutatási területe az ókori római városok közigazgatása, oktatási tevékenysége a görög és római történelem számos aspektusát öleli fel (történelem, vallás, történetírás, hétköznapi élet stb.). Témavezetésével több hallgató is részt vett az Országos Tudományos Diákköri Konferencián.

 

pgyPriskin Gyula a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Ókortörténeti Tanszékén dolgozik tanársegédként. Fő kutatási területe az ókori egyiptomi asztrális mítoszok, és azon belül is a hold szerepe az egyiptomi gondolkodásban. Kutatási eredményeit számos hazai és nemzetközi konferencián ismertette, és rendszeresen jelennek meg publikációi nemzetközi tudományos folyóiratokban, illetve konferenciakötetekben. Szintén részt vesz a magyar ásatásokban a thébai nyugati parton.


davidnoraDávid Nóra, PhD., az SZTE BTK Ókortörténeti Tanszékének adjunktusa a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2005-ben történelem-hebraisztika szakokon szerzett diplomát, majd 2009-ben doktori fokozatot. Disszertációjának témája: a qumráni közösség halottkultusza. 2009-2016 között a Bécsi Egyetem Judaisztika Intézetének tanársegédje volt. Fő kutatási területe az Ószövetség világa, a második Szentély korának zsidó történelme és irodalma, különösképp a holt-tengeri tekercsek. Rendszeres előadója hazai és külföldi konferenciáknak, tudományos társaságok találkozóinak. Publikációi rendszeresen jelennek meg magyar és nemzetközi kiadványokban, konferenciakötetekben.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.


Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)