Balázs Péter - Önéletrajz


Születtem Szegeden, 1974. március 1-jén. 


Általános iskolai tanulmányaimat a JATE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolájában végeztem. 1988 és 1992 között a Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumban folytattam tanulmányaimat. 1992-ben tettem le az érettségi vizsgát, melyet követően felvételt nyertem a JATE Bölcsészettudományi Karának francia-történelem szakára. Egyetemi éveim második felében már próbálkoztam némi tudományos tevékenységgel: 1996-ban lefordítottam és előszóval láttam el Turgot Levelek a toleranciáról című művét, amely a történelem tanszék Documenta Historica sorozatában jelent meg. 1997-ben a miskolci Országos Tudományos Diákköri Konferencián vettem részt francia nyelvű dolgozatommal.


Mindkét szakomon 1997-ben diplomáztam. 1997 szeptemberétől kezdve a JATE Francia Tanszék doktori programjának ösztöndíjas hallgatója lettem, és ebben a minőségemben több szemeszteren keresztül az oktatásban is részt vettem: civilizációtörténeti és nyelvi felzárkóztató kurzusokat vezettem.


1998-ban a budapesti Francia Intézet kulturális osztályának ösztöndíjasaként két szemesztert tölthettem Franciaországban, Angers városában, ahol sikeresen megvédtem (jó minősítést szerezve) La conception physiocratique de la ville című DEA-dolgozatomat.

 

2000-ben a budapesti Francia Intézet elfogadta jelentkezésemet a francia-magyar doktori ösztöndíjra. Témavezetőim dr. Penke Olga (Szeged) és M. Jean-Fabien Spitz (Université Paris I) voltak. La pensée philosophique et politique du marquis d’Argenson című doktori disszertációmat 2004. februárjában védtem meg, 100 %-os eredménnyel. Dolgozatom bírálói Catherine Larrère (Université Michel Montaigne de Bordeaux) és Dékány András (Szegedi Egyetem) voltak. A két ország kulturális minisztérumai által elfogadott és a résztvevő egyetemek által működtetett co-tutelle rendszernek köszönhetően doktori diplomám mind Franciaországban, mind Magyarországon érvényes.

 

2005. szeptemberétől a Francia Tanszék tanársegédje lettem, majd 2007. januárjától adjunktusként tevékenykedem. A francia szakos hallgatóknak elsősorban civilizációtörténeti és irodalmi órákat tartok: 2007 óta a 17. század francia irodalmának szentelt előadás és szeminárium megtartása is az én feladatom. A francia szakon ezenkívül fordítási gyakorlatokat is tartok harmadéves hallgatók számára. Az MA-képzésben Gyimesi Tímeával és Kovács Ilonával közös kurzuson vezetjük be a hallgatókat az irodalmi szövegek értelmezésének rejtelmeibe.


Vannak ezenkívül a BTK minden hallgatója előtt nyitott általánosan művelő kurzusaim is: a Bevezetés az újkori francia politikai gondolkodásba című kurzusom igen népszerű, a Pierre Bayle életművének szentelt speciális kollégiumomat pedig félévente általában 3-4 hallgató veszi fel. Végül: a dr. Kövér Lajos vezette Újkori Egyetemes Történeti Tanszéken meghívott előadóként tartok egy a hallgatók körében szintén népszerűnek számító kurzust Németalföld újkori története címmel.

 

Hivatali-adminisztratív funkcióm egy van: a Francia Tanszék Erasmus-koordinátoraként a francia egyetemekre kiutazó hallgatóink és a tanszékünkre érkező külföldi hallgatók ügyeit intézem.

 

Pályázatok, ösztöndíjak:

  • 2006/2007-ben 9 hónapon keresztül az OM Posztdoktori Kiegészítő ösztöndíjában részesültem.
  • 2008/2009-ben 9 hónapon keresztül Habsburg Intézet ösztöndíjasa voltam.
  • 2009. nyarán a Centre National du Livre fordítói ösztöndíjának segítségével töltöttem két hónapot Párizsban illetve Toulouse-ban.
  • Radikális felvilágosodás Magyarországon című kutatási tervemmel 2009. szeptemberében összesen három évre szóló (évenként megújítandó) Bolyai-ösztöndíjat nyertem.


Nyelvtudás:

  • francia (felsőfok)
  • angol (középfok)
  • latin alapfokon
  • német olvasási szinten