A BA szakdolgozat témavezetői irányítással elkészített, önálló, empirikus vagy elméleti kutatásra épülő munka. A témavezetőválasztás a Neptun-ban zajlik az 5. félév kurzusfelvételi időszakának végéig a Szakdolgozati szeminárium 1. című kurzus felvételével. A jelentkezéssel párhuzamosan a kiválasztott témavezetőt emailben kérjük tájékoztatni a szakdolgozat témájáról. A kurzusra a bekerülés csak a témavezető jóváhagyását követően történik meg. Elutasítás esetén másik témavezetőt kell keresni.
(A 2019-20-as tanévig érvényben lévő témaválasztó lapok megszűnnek!)
Az utolsó szemeszter kezdetén a végleges címet, a témavezető nevét és a záróvizsgára jelentkezési szándékot a Modulón be kell jelenteni (abszolutórium megszerzése utáni záróvizsga jelentkezés esetében ez értelemszerűen a megcélzott záróvizsga-időszak szerinti szemeszter kezdete). Frissített információk a Tanulmányi Osztály honlapján találhatók.
Formai elvárások
A BA szakok szakdolgozati követelményei a 2020 szeptember 1. után beadott szakdolgozatok esetében:
A képzés munkanyelvén szóközök nélkül minimum 45 000 és legfeljebb 80 000 leütés terjedelemben, legalább 12-es pontméretben, 1,5-es sorközzel megírt önálló munka, melyben a tartalom- és irodalomjegyzék, valamint a jegyzetek és a melléklet a fentebb megadott terjedelmen felül értendő. A standard margó mindenütt 2,5 cm, melytől a témavezető hozzájárulásával el lehet térni.
Címoldal: Cím, szerző (NEPTUN/ETR kodja), “BA szakdolgozat”
Témavezető neve, beosztása, a tanév, amelyben a dolgozat készült.
A dolgozat végén: Mellékletek – Empirikus dolgozatok esetében itt szerepelnie kell a jóváhagyott etikai kérelemnek. Az etikai kérelmet az adatgyűjtés megkezdése előtt a témavezető hagyja jóvá. A kitöltött űrlapon a jóváhagyást a témavezetőnek nem kell aláírnia, elég a témavezető nevét feltüntetni.
A szöveg közbeni hivatkozásoknál és a felhasznált szakirodalom listájának megadásánál a következő anyagra kell támaszkodni:
http://www.pszich.u-szeged.hu/segedletek/hivatkozasi-szabalyok/
Ábrákra és táblázatokra vonatkozóan: útmutatást és példákat ad a Részletes útmutató empirikus dolgozatok elkészítéséhez. “Tutorial“, 2018 c. segédanyag
Tartalmi elvárások
1.EMPIRIKUS DOLGOZATOKRA VONATKOZÓ ELVÁRÁSOK
1.1. Kvantitatív módszertanra épülő kutatás
MINTA elemszám
A kutatás jellegétől függően megfelelő elemszámon végzett tudományos vizsgálat:
Kérdőíves vizsgálat: minimum 60 fő. Csoportokra bontás szempontjai alapján magasabb elemszám. (Minden csoportban elegendő számú vizsgálati személy legyen.) Az elemszámot a témavezető hagyja jóvá és indokolt esetben a fenti irányértéktől el lehet térni.
Személyes részvételen alapuló kísérleti kutatás: minimum 30 fő
A fent megadott minimális minta-elemszámtól el lehet térni, ha speciális populáció vizsgálata a cél, amelynek elemszáma korlátozott. Ilyen esetben egyedi elbírálás alapján a témavezető dönt, mely döntésről említést kell tenni a minta bemutatása c. részben.
A dolgozat kutatási kérdését szakirodalmi áttekintéssel kell megalapozni, a megfogalmazott hipotéziseket megfelelő statisztikai számításokkal kell ellenőrizni. Részletes tartalmi előírásokat tartalmaz az empirikus dolgozatokra vonatkozóan a következő segédanyag. Ezek az elvárások a szakdolgozatokra is vonatkoznak.
Kvalitatív módszertanra épülő valamint elméleti szakdolgozat írását BA szinten az Intézet nem preferálja. Azonban a témavezető engedélyével ilyen jellegű szakdolgozatot is lehet írni. Ez esetben azonban az MA szakdolgozatra érvényes követelményeknek kell megfelelni.
A szakdolgozatok elkészítéséhez TOVÁBBI SEGÉDANYAGOK találhatóak az intézet honlapjának Segédanyagok menüpontja alatt.
FIGYELEM! A plágiumra vonatkozó szabályok és az előírt formai követelmények (terjedelmi elvárások) betartása kizárólag a szakdolgozat író hallgató felelőssége! A témavazető a beadás engedélyezésekor a tartalmi szempontokat veszi alapul. A formai és plágium szabályok betartásának ellenőrzését a beadott kész szakdolgozat értékelésekor végzi el.
Amennyiben a szakdolgozat egy korábbi munka továbbfejlesztett változata, akkor a szakdolgozatnak legalább 70ºn el kell térnie a műhelymunka szövegétől és tartalmától.
A szakdolgozat tervezése és elkészítése során a hallgató legalább 3 alkalommal köteles valamilyen formában konzultálni a témavezetővel. Különben a szakdolgozati szemináriumra vonatkozó aláírás megtagadható. Ha a hallgató a munkát olyan témavezető segítségével végzi, aki nem az Intézet alkalmazottja, akkor köteles az Intézet oktatói közül un. Belső témavezetőt is választani.
A leadás két irányban történik:
A határidőre leadott szakdolgozatot a témavezető, és egy, az Intézet által kijelölt opponens, egymástól függetlenül, írásban szövegesen és érdemjeggyel is értékeli. Az írásos véleményt és érdemjegyet legkésőbb a záróvizsga időpontja előtt 8 munkanappal a jelölt elektronikus formában megkapja. Az írásos véleményben a témavezető és az opponens a szakdolgozat, illetve a hallgató által választott specializáció tárgykörébe tartozó kérdéseket tesz fel, melyekre a jelölt a záróvizsgán köteles válaszolni. Ezt a választ a záróvizsga alkalmával a helyszínen kell megadnia, Ehhez segeszközt a vizsga során nem használhat. Egyetlen kivétel, ha a kérdés megválaszolásához a számítás eredményét kell ábrán bemutatnia.
A szakdolgozat védése során a jelölt előbb ismerteti dolgozatának tartalmi és módszertani alapvetéseit, célkitűzéseit és főbb eredményeit a bizottság által megadott időkeretben. Ezt követően a vizsgabizottság tagjai kérdést tehetnek fel a bemutatott dolgozattal, prezentációval kapcsolatban.
Ezt követően a jelölt válaszol az írásos véleményekben előre megfogalmazott kérdésekre, véleményekre.
A jelölt érdemjegyet kap:
A záróvizsga lefolytatásának általános szabályait, a jogorvoslati lehetőségeket a Szegedi Tudományegyetem hatályos Tanulmányi és vizsgaszabályzata tartalmazza. A záróvizsgával kapcsolatos tudnivalók – pl határidők, formai követelmények, a Tanulmányi Osztály Záróvizsgák menüpontja alatt találhatóak, más egyéb információkat (halasztás, ismétlés stb.) pedig a BTK Tanulmányi és Vizsgaszabályzata tartalmazza.