udvozlettel-a-szazadfordulorol_kiallitas

Üdvözlettel a századfordulóról – képek egy bácskai leányszalon albumából


Néprajz Tanszék folyósója, 17:30 - 17:45


Női képeslapgyűjtemény Óbecséről, a 19-20. század fordulójáról.

A 19-20. század fordulóján a fényképalbumhoz hasonlóan a nagypolgári családok szalonjának felszereléséhez a képeslapalbum is szinte kötelezően hozzátartozott. A férjhezmenetel előtt álló lányok zöme hódolt ennek a szenvedélynek. Ezekbe többnyire válogatás nélkül kerültek a tájlapok, a giccses zsánerlapok és az ünnepi üdvözletek. A kiállításon bemutatásra kerülő album anyaga kivételes e tekintetben: a benne lévő 389 darab képeslap mindegyikén egy-egy művészeti alkotás reprodukciója látható. Gyűjtésük, albumba rendezésük tehát egy tudatos, az egyéni és a kor ízlését egyaránt magán viselő válogatás eredménye. Összegyűjtőjük Dusánka Dungyerszky, a híres Dungyerszky család tagja volt, akiket az egész Bánátban és Bácskában mindenki ismert. A család bárói rangot szerzett és birtokainak, sörgyáruknak, malmaiknak, üzemeiknek, politikai szereplésüknek köszönhetően nagy gazdagságra tettek szert, így a térség legelőkelőbb családjai közé tartoztak. Az albumot az óbecsei Pulay család őrözte meg, tanszéki kiállításunk Szorcsik-Pulai Emőke segítségével valósult meg.


Előadó:

Frauhammer Krisztina


frauhammer_krisztina1974-ben születtem Mosonmagyaróváron. A budapesti gimnáziumi évek után Szegedre kerültem, ahol történelem-néprajz, majd később az akkori Juhász Gyula Főiskolán német nyelvtanári diplomát szereztem. 2009-ben szereztem Phd fokozatot az ELTE-Európai Ethnológia Doktori Programján, azóta néprajzkutatóként dolgozom. Családi gyökereim és az egyetemi képzésem meghatározó élményei vezettek a vallási kultúra kutatásához. Ezen belül a szakrális kommunikáció legkülönfélébb jelenségei (égbe írott levelek, imacédulák és imakönyvek, mirákulumok, votív graffitik) a virtuális kultuszhelyek, az alfabetizáció és vallás témakörében végeztem és végzek kutatásokat. Örülök, hogy Bálint Sándor szülővárosában részese lehetek az általa elindított kutatói iskola munkájának.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_32

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.