A 15 éves háború nyitánya: a székesfehérvári/pákozdi csata (1593. november 3)

A Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék programja

PROGRAM: 18:00 – 18:20

HELYSZÍN: BTK, Egyetem utca, 107-es tanteremben

AJÁNLOTT: iskolások, felnőttek

A 15 éves háború nyitánya: a székesfehérvári/pákozdi csata (1593. november 3)

Az előadás a 15 éves háború vagy Hosszú háború (1593–1606) kezdeteit tárgyalja. Bemutatja Szinán nagyvezír őszi hadjáratát (Veszprém és Palota elfoglalása), majd visszavonulása után a Hardegg győri főkapitány vezette császári-királyi sereg ellentámadását, Székesfehérvár rövid ostromát, végezetül pedig a Haszán budai pasa ellen vívott győztes „pákozdi” ütközet (november 3) részleteit.

Az előadóról:

Tóth Sándor László

Prof. dr. Tóth Sándor László egyetemi tanár két, egymástól messze eső korszak, a magyar őstörténet és a török kor (15 éves háború) lelkes kutatója és oktatója. Ezenkívül a klasszikus zene szerelmese (hébe-hóba hegedül), zenetörténeti kurzusokat (legutóbb Csajkovszkij és kora) tart.

Honlap_borito_MKN

Az idei már a hatodik alkalom, amikor ismert írók és filozófusok az ország különböző pontjairól a szegedi bölcsészkarra érkeznek azért, hogy a Magyar Könyvkiadók Napja elnevezésű rendezvényünk keretében az itteni olvasóknak is bemutassák legújabb köteteiket, ők maguk pedig jobban megismerhessék közönségüket. A számtalan meghívott vendég és legtöbbször a kérdező szerepében fellépő bölcsészkari oktató mellett kísérő programokkal is készülünk. Az első este például az online olvasásnépszerűsítés lesz a téma, de természetesen a könyvvásárlás sem maradhat el: a Libri csapata is itt lesz velünk a két nap folyamán. A programok október 5-én és 6-án a BTK Kari Konferenciatermében, esténként pedig a Café Radnótiban kapnak majd helyet.