Nyomozo

Ki ölte meg a grófnőt?


BTK Kari konferenciaterem, 19:00 - 20:00


Egy gyilkossági eset felderítése a nyelvtechnológia felhasználásával...

Egy nyomozás során számos ténnyel szembesülnek a szervek. Ezeknek az adatoknak az összefüggéseit kell felismerni ahhoz, hogy felderítsék a bűncselekményt. Nyelvészeti szempontból ez a tények, állítások jelentésének, szemantikájának az ismerete szükséges, valamint az állítások közötti logikai következtetési viszonyok meghatározása. A nyelvtechnológia és a számítógépes nyelvészet ezeknek az állításoknak a formalizálásában és a következtetések automatikus levonásában nyújthat segítséget. Előadásunkban egy olyan számítógépes eszközt mutatunk be, amely összetett állításrendszerek analízisére használható.


Előadók:

Dr. Szécsényi Tibor, Kovács Viktória



Szecsenyi_Tibor

Szécsényi Tibor PhD fokozatát 2009-ben szerezte. Jelenleg az SZTE BTK Általános Nyelvészeti Tanszékének adjunktusa. A nyelvtudomány matematikai alapjai, Szintaxis és Számítógépes nyelvészet kurzusokkal vesz részt az egyetem számos nyelvészeti programjában.

Kutatási területe a mondattan, ezen belül a magyar főnévi igeneves szerkezetek szintaxisa, valamint a szintaktikai és szemantikai modellek számítógépes implementálhatóságának a témakörét fedi le.

A kutatási feladatokra rejtvényfejtésként, nyomozásként tekint.


kutatok_ejszakaja_kovacs_viktoriaKovács Viktória harmadéves PhD-hallgató az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Elméleti Nyelvészet alprogram Számítógépes Nyelvészet orientációján. Kutatómunkájában a névmási anaforával foglalkozik, disszertációját A névmási anaforához tartozó antecedensek automatikus feloldási kísérletei a magyar nyelvben címmel írja. Második éve tartja a nyelvtechnológia szakos hallgatóknak a Nyelv és logika kurzust.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_32

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.