Hath_izi_BSZE2023_oktat_-i_jelentkez___s

A templom körüli temetők kutatása

A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az Árpád-kori, későközépkori és koraújkori (11-17. századi) Magyarország keresztény templomokhoz kötődő temetőinek komplex művelődéstörténeti és régészeti kutatásával, kiemelt figyelemmel a temetkezési szokásrendszerre, a régészeti emlékanyagra (sírépítmények, viselet stb.), az egyes részkorszakok változásaira, a különböző vagyoni és társadalmi csoportok sajátosságaiból eredő különbségekre, esetenként etnikai/kulturális jellemzőkre is.

Dr. Hatházi Gábor előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

A templom körüli temetők kutatása

az oktató neve

Dr. Hatházi Gábor

az oktató beosztása

meghívott előadó

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

gabor.hathazi@kim.gov.hu

az óra helye

2. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

csütörtök 10:00-14:00 (tömbösítve, 2 hetenként)

Kezdés: február 16.

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

részletes (hetekre bontott) tematika

1. A keresztény templomok és keresztény temetkezések a középkorban – művelődéstörténeti bevezető. (Templom és temető az írott forrásokban, kánonjogi háttér, törvények, a funkcióból eredő strukturális jellemzők, alapvető temetési szabályok).
  2. A templom körüli temetők régészeti kutatástörténete, sajátos feltárási és dokumentációs módszerei.
  3. Soros köznépi temető – templom körüli temető. A kereszténnyé vált kora Árpád-kori (10-12. századi) Magyarország temetkezési szokásrendszerének változásai, a templom körüli temetők kialakulása és az ún. „Gellértegyháza-probléma”.
  4. A templom körüli temetők az Árpád-korban (11-13. század) – templom, temetkezési szokások, sírépítmények, viselet.
  5. A templom körüli temetők a későközépkorban (14-15. század) – templom, temetkezési szokások, sírépítmények, viselet.
  6. A templom körüli temetők a koraújkorban (16-17. század) – templom, temetkezési szokások, sírépítmények, viselet.
  7. A templom körüli temetők néprajza - babonás szokások és a pusztatemplomok utóhasználata.
  8. Eltérő vagyoni és társadalmi csoportok (falvak, városok, kolostorok temetői), valamint etnikai közösségek (kun és jász szállástemetők) sajátosságai.
  9. Uralkodói, főúri és egyházfői temetkezések.

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

„…a halál árnyékának völgyében járok…” A középkori templom körüli temetők kutatása. (szerk. Ritoók Á. - Simonyi E.) Opuscula Hungarica 6 (2005). ISBN 963 7061 11 8, ISSN 1419-9521

Ritoók Á.: A magyarországi falusi templom körüli temetők feltárásának újabb eredményei. Folia Archaeologica 46 (1997) 165-177. ISSN 0133-2023

Ritoók Á.: Szempontok a magyarországi templom körüli temetők elemzéséhez. In: „Es tu scholaris”. Ünnepi tanulmányok Kubinyi András 75. születésnapjára. (szerk. F. Romhányi B. – Grynaeus A. – Magyar K. – Végh A.) Monumenta Historica Budapestinensia 13 (2004) 115-123. ISBN 963 9340 29 4, ISSN 0077-1430

Selmeczi L.:, A négyszállási I. számú jász temető. BTM Műhely 4 (1992). ISBN 963 7096 33 7, ISSN 0238-7743

Hatházi G.: A kunok régészeti emlékei a Kelet-Dunántúlon. Opuscula Hungarica 5 (2004). ISBN 963 9046 99 X, ISSN 1419-9521

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.