A római kori barbárok története és régészere a Kárpát-medencében

Dr. habil. Kulcsár Valéria előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

A római kori barbárok története és régészere a Kárpát-medencében

az oktató neve

Dr. habil. Kulcsár Valéria

az oktató beosztása

egyetemi docens

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

vkulcsar58@gmail.com

az óra helye

2. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

kedd 10:00-12:00

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Az előadás végigköveti a Kárpát-medence Barbaricumának történetét és régészetét. Foglalkozik a szarmata, ill. germán törzsek bevándorlásával, az auktor adatokból kikövetkeztethető viszonyukról és a Római Birodalommal fenntartott kapcsolatukról egészen a hun invázióig. A régészeti témák áttekintik az alföldi barbárok temetkezési szokásait, településeit, anyagi kultúráját.

részletes (hetekre bontott) tematika

1. Kutatástörténet, források, sztyeppei előzmények
  2. Sztyeppei előzmények: szarmaták
  3. A Kárpát-medence a szarmata foglalás előtt, jazigok, aranyhorizont
  4. Kvádok, markomannok
  5. Traianusi háborúk és következmények
  6. Markomann háborúk és következményeik
  7. Vandálok
  8. III. század, a tetrachia kora
  9. IV. század, szarmata belháború
  10. Szarmata temetkezési szokások
  11. Temetkezési szokások I, viselet
  12. Telepek, mesterségek
  13. Összefoglaló óra

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

Istvánovits Eszter ‒ Kulcsár Valéria: “…aligha állhat nekik bármely csatarend ellent.” Egy elfelejtett nép, a szarmaták. [A Jósa András Múzeum Kiadványai 74. ‒ Monográfiák a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékéről 5.] Nyíregyháza‒Szeged 2018. ISBN 978 615 5619 08 3.

Kulcsár Valéria: A kárpát-medencei szarmaták temetkezési szokásai. [Múzeumi Füzetek 49.] Aszód 1998. ISBN 978 96 3036 59 01.

Mócsy András: Pannonia a kora császárkorban. Budapest 1975. ISBN 963 05 0721 8.

Vörös Gabriella: Településszerkezet és életmód az alföldi szarmaták falvaiban. In: Jazigok, roxolánok, alánok. Szarmaták az alföldön. Szerk.: Havassy Péter [Gyulai katalógusok 5] Gyula 1998, 49‒66. ISBN 963 03 6432 8.

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.