B.T_-th_BSZE2023_oktat_-i_jelentkez___s

Germán hitvilág és régészet

Dr. B. Tóth Ágnes előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

Germán hitvilág és régészet

az oktató neve

Dr. B. Tóth Ágnes

az oktató beosztása

címzetes egyetemi tanár

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

btotha@gmail.com

az óra helye

1. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

szerda 10:00-12:00

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Az előadások témája a különböző germán közösségek hitvilágával való megismerkedés, az írott források és a régészeti leletanyag segítségével. Időben az őskori kultúráktól (bronzkor, vaskor) kiindulva a Kr.u. 13. századig követjük a germánság és hitvilága alakulását, változásait. Foglalkozunk a pogány hit emlékeivel (mitológia, hagyományok, tárgyi emlékanyag) és a terjedő kereszténységgel is (ariánizmus, katolicizmus, régészeti leletanyag).

részletes (hetekre bontott) tematika

1. A germánság kialakulása az indoeurópai alapokból: nyelvészet, történelem, régészeti leletek.

2. A pregermán emlékek a dániai bronzkorban, északi vaskor

3. „Néprajzi” forrás a germánságról: Tacitus Germaniája

4. Lápok, tavak, források, kutak leletei és a hozzájuk kapcsolódó képzetek Északon

5. Írott források: az északi mitológia történetei I.

6. Írott források: az északi mitológia történetei II.

7. Az északi mitológia történetei és a hozzájuk kapcsolódó ábrázolások, régészeti leletek

8. Brakteáták, áldozati leletek, rúnák

9. Jelentős régészeti leletegyüttesek az európai kora középkorból és kapcsolatuk a germán hitvilággal (Sutton Hoo, viking hajóleletek stb.)

10. A korai Izland és szerepe a germán hitvilágban

11. A germán hitvilág emlékei a Kárpát-medencében

12. A terjedő kereszténység: arianizmus, katolicizmus

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

H. R. Ellis Davidson: Scandinavian Mithology. London 1988.

Bernáth I.: Skandináv mitológia. Bp., 2005.

Edda. Óészaki mitológikus és hősi énekek. Szerk. N. Balogh A., Ford.: Tandori D. Bp. 1985.

Opferplatz und Heiligtum. Kult der Vorzeit in Norddeutschland. Hrsg. R. Busch, Hamburg, 2000.

Kiss P. A.: Between Wotan and Christ? Deconstruktion of the Gepidic belief system based on the written and archaeological sources. In: Kollaps – Neuordnung – Kontinuität. Gepiden nach dem Untergang des Hunnenreiches. Collapse – Reorganization – Continuity. Gepids after the fall of the Hun Empire. Hrsg./Ed. T. Vida – D. Quast – Zs. Rácz – I. Koncz, Budapest 2019. 369-408.

L. Hedeager: Iron Age Myth and Materiality. An Archaeology of Scandinavia Ad 400-1000. London-New York 2011.

R. Simek: Religion und Mythologie der Germanen. Darmstadt, 2003.

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.