Kiss-B___r_-_BSZE2023_oktat_-i_jelentkez___s

Bevezetés a középkor régészetébe

Dr. Kiss-Bíró Gyöngyvér előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

Bevezetés a középkor régészetébe

az oktató neve

Dr. Kiss-Bíró Gyöngyvér

az oktató beosztása

egyetemi adjunktus

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

gyongyver.br@gmail.com

az óra helye

2. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

kedd 12:00-14:00

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A tárgy a képzés egy bevezető, alapozó kurzusa, mely a Kárpát-medence középkorának történetét, valamint régészeti anyagát tekinti át. A tárgy célja, hogy a kurzus végére a hallgatók általános, átfogó ismereteket szerezzenek a Kárpát-medence középkori történetéről és régészeti anyagáról, valamint ismerjék a korszak kutatásának legfontosabb módszertanát, terminológiáját, szakirodalmát és a korszak alapvető írott forrásait.

részletes (hetekre bontott) tematika

1. Bevezetés, kutatástörténet

2. Honfoglalás kor

3. Településkutatás, falvak

4. Templomok, kolostorok, temetkezési szokások

5. Várépítészet, városrégészet

6. Királyi központok

7. Iparrégészet, kereskedelem

8. Anyagi kultúra (használati tárgyak és eszközök)

9. Anyagi kultúra (viseleti elemek)

10. Fegyverzet

11. Besenyők, kunok, jászok

12. A török hódoltság régészeti anyaga

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

Visy Zsolt: Magyar régészet az ezredfordulón. Budapest 2003. ISBN 936 86291 077

Révész László: A magyar honfoglalás kora. A Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítása. Katalógus. Budapest 2014. ISBN 978 615 5209 16 1

Méri István: Beszámoló a Tiszalök-rázompusztai és a Túrkeve-mórici ásatások eredményeiről I. Archaeologiai Értesítő 81 (1954) 138–154. ISSN 0003-8032

Pálóczi Horváth András: Besenyők, kunok, jászok. Budapest 1989. ISBN 963 13 2351 X

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Benkő Elek – Kovács Gyöngyi (szerk.): A középkor és a kora újkor régészete Magyarországon I-II. Budapest 2010. ISBN 978 963 7391 96 5

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.