Pint___r-Nagy_BSZE2023_oktat_-i_jelentkez___s

Az Avar Kaganátus története és régészete

Az óra célja a Kárpát-medencében 567-től a 9. század első harmadáig meghatározó szerepet betöltő avarság történetének és régészeti hagyatékának minél teljesebb bemutatása, elemzése, értékelése.

Dr. Pintér-Nagy Katalin előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

Az Avar Kaganátus története és régészete

az oktató neve

Dr. Pintér-Nagy Katalin

az oktató beosztása

egyetemi adjunktus

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

b.nagykatalin@gmail.com

az óra helye

1. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

kedd 8:00-10:00

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Célja a Kárpát-medencében 567-től a 9. század első harmadáig meghatározó szerepet betöltő avarság történetének és régészeti hagyatékának minél teljesebb bemutatása, elemzése, értékelése. Interdiszciplináris megközelítéssel a régészet mellett a filológia, a nyelvtörténet, a történeti éghajlattan vagy az embertan stb. legfrissebb kutatási eredményei is helyet kapnak e bonyolult és szerteágazó problémakör bemutatása során.

részletes (hetekre bontott) tematika

1. Az avarok eredete, korai történetük, Kárpát-medencébe történő beköltözésük, nyelv, írás
  2. Az Avar Kaganátus története 568-tól a 7. század második feléig
  3. Az avarok története a 7. század második felétől a kaganátus bukásáig, Az avar kor korszakolásának problémája
  4. Keleti hatások a Kárpát-medencei leletanyagban, az avarok megtelepedése a Kárpát-medencében
  5. Bizánci és germán hatások a Kárpát-medencei leletanyagban
  6. Az avar korszak jellegzetes temetkezési szokásai
  7. Az avar kori telepek jellemzői; a kagáni székhely problematikája
  8. „Fejedelmi” temetkezések az avar korban
  9. Avar kori férfi és női viselet
  10. Avar kori lószerszámzat és fegyverzet
  11. Az avar továbbélés problémája

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

Szádeczky-Kardoss Samu: Az avar történelem forrásai. [Magyar Őstörténeti Könyvtár 12.] Budapest 1998. ISBN 963 506 2370.

Bálint Csanád: Kelet, a kora avarok és Bizánc kapcsolatai. [Magyar Őstörténeti Könyvtár 8.] Szeged 1995. ISBN 963 481 9850.

Somogyvári Ágnes ‒ V. Székely György : „In terra quondam Avarorum…” Ünnepi tanulmányok H. Tóth Elvira 80. születésnapjára. [Archaeologica Cumanica 2.] Kecskemét 2009. ISBN 978963 9815 17 9.

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.