borito

Kortárs magyar ifjúsági regények legjobbjai a Bolygó bogozón - Új évaddal jön az irodalomterápiát minőségi kortárs magyar irodalommal összekötő szegedi rendezvénysorozat

Kortárs magyar ifjúsági regények magyarországi és határon túli reprezentáns szerzői, a szakma legjobb gyerekirodalom-kutatói, szerkesztők, magyartanárok és irodalomterapeuták lesznek 2023. febr. 13-a és április 24-e között a szegedi Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék Informatóriumának (6722 Szeged, Egyetem u. 2., BTK-főépület, I. emelet) vendégei. Az eleve izgalmas alkotói pályával, sokféle szerepkörrel (műfordító, dramaturg, tanár, színész-rendező, kiadóigazgató, szerkesztő, könyvtáros) rendelkező regényírók fontos szakmai díjak (Déry Tibor-, Vas István-, Balázs Béla-. Margó-díj) kitüntetettjei, sőt életrajzi vonatkozásaik egy részüket Szegedhez is kötik (pl. Vészits Andrea Móra Ferenc dédunokája, Dávid Ádám nagyszülei szegediek, Szabó Tibor Benjámin a napfény városában volt egyetemista).

Középiskolásokat, de felnőtt érdeklődőket is szeretettel várnak az ifjúsági irodalom elméleti kérdéseivel és a művek keletkezéstörténetével, a műhelytitkokkal egyaránt foglalkozó rendezvényeken. Az irodalom személyes, befogadói és terápiás aspektusaira is fókuszáló, tíz alkalomból álló sorozat a meghívott írók egy-egy regényét zárt irodalomterápiás foglalkozások keretében is feldolgozza, melynek célcsoportja a tanszék Informatikus könyvtáros BA – Iskolai és gyerekkönyvtáros specializációján tanuló végzős hallgatók. A mitológiai fantasy-k, coming of age regények, tabuirodalmi, problémacentrikus művek, iskolaregények és szegedi vonatkozású kötetek többsége a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum által Az év legjobb ifjúsági regénye díjjal kitüntett vagy shortlistes alkotások, sőt akadnak köztük olyanok is, amikből hangjátékot készítettek vagy amiket színpadra állítottak.

A szegedi bölcsészkar Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke, valamint a Bakonyi Géza Alapítvány 2022-ben rendezte meg először a Bolygó bogozót, a programsorozat akkor a legnívósabb kortárs magyar gyerekirodalmi művekre fókuszált. A mindenki számára nyitott író-olvasó találkozók mellett a meghívott írók, költők egy-egy kiválasztott művére zárt irodalomterápiás foglalkozás is épült, ez a koncepció folytatódik tehát 2023-ban és a szervezők tervei szerint a jövőben is.

Bővebb információ, az egyes eseményekről leírás a Tanszék honlapján lesz majd olvasható.

Részletes program

2023. március 20.

Ami körül keringünk: Vészits Andrea: Boszorkánysziget 28 73

Bábterápiás foglalkozás Kiss Ágnessel

16:00 Író-olvasó találkozó Vészits Andreával. Moderál: Kiss Ágnes és Bencsik Orsolya

2023. március 27.

Ami körül keringünk: Tékiss Tamás: Samu sejti

Irodalomterápiás foglalkozás Király Hajnallal

Író-olvasó találkozó Tékiss Tamással. Moderál: Virág Gábor

2023. április 3.

Ami körül keringünk: Lipták Ildikó: Csak neked akartunk jót

Irodalomterápiás foglalkozás Király Hajnallal

Író-olvasó találkozó Lipták Ildikóval. Moderál: Szabó Sándor

2023. április 17.

Ami körül keringünk: Sepsi László: Ördögcsapás

Irodalomterápiás foglalkozás Csirke Katával

Író-olvasó találkozó Sepsi Lászlóval. Moderál: Kollár Árpád

2023. április 24.

Ami körül keringünk: Dávid Ádám: Millenniumm Expressz - A potyautas

Irodalomterápiás foglalkozás Csákvári Lilivel

Író-olvasó találkozó Dávid Ádámmal. Moderál: Molnárné Urbanik Tímea

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.

Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)