Ami a török háborúk mögött van – Kémek

Időpont: 10:30 – 10:50

Terem: Magyar Történeti Szeminárum

Előadó: Szabados János

A török kor jelentős hányada nem háborúkkal telt, hanem a béke megőrzésére való törekvéssel. Így a 17. században az 1606 és 1663 közötti időszak is zömében ennek szellemében telt. Ez az időszak remek lehetőséget biztosított az ún. renegátok számára, akik legtöbbször fogolyként török kézre kerülve áttértek az iszlámra, és nyelvtudásukat kamatoztatva, például a mindenkori budai pasát szolgálva, kémkedésre adták a fejüket. Előadásomban egy bécsi születésű, magyarul is tudó, és a 17. század közepi végvidéki hírszerzés terén fontos szerepbe kerülő renegátot mutatok be. Az Alexander Fischer néven született, Hüszejn csausz nevet felvett, és Hans Caspar álnéven jelentő kém ugyanis kapcsolatban állt az Udvari Haditanács tisztviselőivel, a Magyar Királyság politikai elitjével és olykor az erdélyi fejedelmekkel is. Titkos jelentései megfelelő forráskritika alkalmazása mellett egyedi forrásai a korabeli végvidéknek, amelyekben a korabeli hétköznapok mozzanatai is megelevenednek.

Mely szak(ok)hoz kapcsolódik az óra?

történelem BA, történelemtanár

Tudj meg többet az órát szervező tanszékről és a szakról itt!

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.

Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)