szemetdemon

A szent hatalma. Kortárs valláselméletek

Prof. Dr. Dr. Máté-Tóth András előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

A szent hatalma. Kortárs valláselméletek

Oktató neve

Prof. Dr. Dr. Máté-Tóth András DSc

Oktató beosztása

egyetemi tanár

Oktató tanszéke

BTK Vallástudományi Tanszék

Oktató e-mail címe

matetoth@rel.u-szeged.hu

Az óra helye

Petőfi épület, I. terem (6722 Szeged, Petőfi Sándor sgrt. 30-34.)

Az óra időpontja

szerda 18:00-19:30

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A kurzus célja, hogy a hallgatók a vallástudomány kiemelkedő témáival az elméleti és történeti bevezetéseken túlmenően ismerkedjenek meg. A kurzusok tematikája részben állandó, részben változó. Az állandó témák közé tartozik (jelzésértékű felsorolás): A vallást kiemelten tematizáló tudományágakról szóló áttekintés: vallásfilozófia, vallásszociológia, valláslélektan, vallásetnológia. Vallás fenomenológiai tematika: természetes vallás, animizmus, mítosz, áldozat, ima, halál, törvény, teremtés, istenség(ek), hatalom, bűn stb. Vallástudomány módszertani tematika: vallások osztályozása, tipizálása, vallástudomány történetének és jelenének kiemelkedő személyiségei.

Részletes (hetekre bontott) tematika

Tájékoztató jelleggel lásd a kurzusleírást.

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Capps, Walter H. (1995): Religious studies: the making of a discipline. Minneapolis: Fortress Press.

Connolly, Peter (1999): Approaches to the Study of Religion. London, New York: Cassell.

Flood, Gavin (1999): Beyond Phenomenology. Rethinking the Study of Religions. London: Cassell.

Smart, Ninian (1996): Dimensions of the Sacred. London: Fontana Press.

Waardenburg, Jacques (1984): Über die Religion der Religionswissenschaft. Neue Zeitschrift für Systematische Theologie und Religionsphilosophie 26: 238-255

Wach, Joachim (1924): Religionswissenschaft. Prolegomena zu ihrer Grundlegung. Leipzig.

Wach, Joachim (1962): Vergleichende Religionsforschung. Stuttgart: Kohlhammer Verlag.

Whaling, Frank (1995): Theory and Method in Religious Studies. Contemporary Approaches to the Study of Religion. Berlin, New York: Mouton de Gruyter

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.