Hinduizmus

A kurzus célja bemutatni a Hinduizmus társadalmi és vallási szerkezetét, eszmerendszerének forrásait, filozófiai és vallási irányzatait, e vallás védikus forrásai által megfogalmazott személyiségmodellt, az ember transzcendenssel való kapcsolatát, s e hagyomány hihetetlen diverzitásában rejlő egységet.

Dr. Tóth-Soma László előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Hinduizmus

Oktató neve

Dr. Tóth-Soma László

Oktató beosztása

főiskolai tanár (meghívott előadó)

Oktató tanszéke

Vallástudományi Tanszék (Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola, Budapest)

Oktató e-mail címe

ltothsoma@bhf.hu

Az óra helye

Móra épület, VIII. terem (6724 Szeged, Zoltán u. 14.)

Az óra időpontja

szerda 16:00-17:30

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Részletes (hetekre bontott) tematika

1. A hinduizmus definíciója és történeti vonatkozásai (1)
  2. A hinduizmus, mint vallási-társadalmi rendszer (1)
  3. A társadalmi rendek (varnák) és lelki osztályok (ásramák) megismerése forrásirodalom olvasásával (2-3)
  4. Védák és védikus irodalom – a hinduizmus eszmerendszerének forrásirodalma (4-5)
  5. A tanítványi láncolat fogalma a guru szerepe a hinduizmusban (7)
  6. Ortodox védikus filozófiai irányzatok (6)
  7. A hinduizmus vallásfilozófiájának öt fő alapigazsága (Isten, a lélek, az anyagi világ és a teremtés, a karma, az idő (8-9)
  8. Vallási irányzatok a hinduizmusban (10-11)
  9. A megvilágosodás útjai a hinduizmusban – jógairányzatok (12-14-15)

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

TÓTH-SOMA LÁSZLÓ, DANKA KRISZTINA: A hinduizmus, brahmanizmus és a védák lélekuniverzuma. In: Simon-Székely, Attila (főszerk.); Kopeczky, Rita (szerk.) Lélekenciklopédia: A lélek szerepe az emberiség szellemi fejlődésében. I. kötet. Világvallások lélekképzetei. Budapest, Magyarország : L'Harmattan Kiadó, Károli Gáspár Református Egyetem (2015) 544 p. pp. 377-410. , 33 p.

TÓTH-SOMA LÁSZLÓ: Veda-rahasya: Bevezetés a hinduizmus vallásfilozófiájába. Szeged, Bába és Társai Kft. (1997) , 238 p. TÓTH-SOMA LÁSZLÓ (Szerkesztő): Szemelvények a hinduizmus kutatásának történetéből: A katolikus hitterjesztés indiai tudósításai Magyarországon a XIX. század végén és a XX. század elején. Szeged, Bába és Társai Kft. (2000)

TÓTH-SOMA LÁSZLÓ: „Ahogy az ember leveti elnyűtt ruháit”: A védikus halálfelfogás. TATTVA XII/2 pp. 57-65. , 9 p. (2009) https://tattva.hu/article/ahogy-az-ember-leveti-elnyutt-ruhait-a-vedikus-halalfelfogas/

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

MIRCEA ELIADE: Vallási hiedelmek és eszmék története I-III. Osiris Kiadó, 2006. O’FLAHERTY, W.D: Rig-Véda (angolból magyarra fordította Pék Zoltán) -- Farkas Lőrinc Imre Kiadó. Budapest, 2000.

TÓTH-SOMA LÁSZLÓ: Egyszerűen és érthetően a hinduizmusról. Budapest, Magyarország : Egyházfórum Alapítvány, 1998. 159 p.

TÓTH-SOMA LÁSZLÓ: A hinduizmus történeti vonatkozásai. TATTVA XII/1 pp. 19-35. , 17 p. (2009) https://tattva.hu/article/a-hinduizmus-torteneti-vonatkozasai TÓTH-SOMA LÁSZLÓ: Yoga: The Way of Social and Individual Freedom in Hungary. In: Karambelkar, Dilip; Acharya, Kala; Itrube, Mariano (szerk.) Universal Brotherhood Through Yoga. Mumbai, India, New Delhi, India : Somaiya Publications Pvt. Ltd., (2019) pp. 576-585. , 10 p.

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.