Buddhizmus

Sárközy Csongor előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Buddhizmus

Oktató neve

Sárközy Csongor

Oktató beosztása

meghívott előadó

Oktató tanszéke

BTK Vallástudományi Tanszék

Oktató e-mail címe

sarkozy.csongor@gmail.com

Az óra helye

MÓRA épület VIII. terem (6724 Szeged, Zoltán u. 14.)

Az óra időpontja

kéthetente személyes előadás (Móra épület VIII. terem), másik héten online hallgatói referátumok és konzultáció, ezen a linken: https://meet.google.com/sss-dbve-qbu

Időpontok: minden kedden 18.00-19.30

személyesen: 2023. február 7., 21., március 7., 21., április 4., 18., május 2.

online: 2023. február 14., 28., március 14., 28., április 25., május 9.

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Az előadássorozat a buddhizmust átfogóan mutatja be, a Buddha alaptanításaitól a buddhizmus történetén keresztül a kortárs, nyugati buddhizmus megjelenéséig. A kurzus a történelmi Buddha korának, személyének, alaptanításainak a bemutatásával kezdődik, a buddhizmust kultúrtörténeti és vallástudományi kontextusban helyezi el, majd történetét követve ismerteti a főbb iskolákat, kiemelten a théraváda, tibeti és csan/zen buddhizmust, végül a kortárs, nyugati buddhizmus térnyerésére és kulturális hatásaira tér ki.

Részletes (hetekre bontott) tematika

1. A Buddha kora, élete
  2. A Buddha alaptanításai, a dharma
  3. Vallás, filozófia vagy pszichológia? Etika és gyakorlatok
  4. A buddhizmus története, főbb iskolák
  5. Tibeti buddhizmus
  6. Csan/zen buddhizmus
  7. A buddhizmus Nyugaton

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Armstrong, K. (2007): Buddha. [Budapest]: Tericum.

Skilton, A. (2013): A buddhizmus rövid története. [Budapest]: Damaru Kvk., A Tan Kapuja.

Vekerdi, J. (szerk.). (1989): Buddha beszédei. Budapest: Helikon

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.