Mongol írások régen és ma

Időpont: 10:30 – 10:50

Terem: Mészöly Gedeon terem

Előadó: Dr. Kempf Béla

Mit és mióta írnak a mongolok? Tudott-e írni Dzsingisz kán? Hányféle írást használtak? Melyik írástípust használták leghosszabban? Miről leveleztek a mongol kánok a pápákkal? Ha a könyvnyomtatást 1453 körül találta fel Gutenberg, hogyan jelenhetett meg az első nyomtatott mongol könyv 1312-ben? Hasonló írás- és kultúrtörténeti kérdéseket tekintünk át röviden az előadásban, és közben arra is próbálunk választ találni, hogy mi köze ennek az egésznek az altajisztikához?

Mely szak(ok)hoz kapcsolódik az óra?

keleti nyelvek és kultúrák (altajisztika) BA

Tudj meg többet az órát szervező tanszékről és a szakról itt!

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.