2001-a-space-odyssey-original-1-1296x700

Miért tetszik? Egy oktató, egy film

A félév során előadnak: Dr. Sághy Miklós, Prof. Dr. Gyenge Zoltán, Dr. Dragon Zoltán, Dr. Lénárt András, Dr. Kiss Attila, Dr. Czeglédi András, Dr. habil. Fogarasi György.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Miért tetszik? Egy oktató, egy film

Oktató neve

Dr. Sághy Miklós (az óra szervezője)

Oktató beosztása

egyetemi docens

Oktató tanszéke

Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék

Oktató e-mail címe

saghy.miklos@gmail.com

Az óra helye

Auditorium Maximum (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

Az óra időpontja

kedd 18:00-20:00

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Az általánosan művelő kurzus során a bölcsészkar oktatóinak egy-egy kedvenc és fontos filmjével ismerkedhetnek meg a hallgatók hétről hétre. A mozgóképi alkotások bemutatóját követő elemző előadások többféle megközelítési mód alkalmazásával (filmnyelvi, bölcseleti, kultúrtörténeti, műfajelméleti stb.) adnak választ arra a kérdésre, hogy miért tartja az előadó értékesnek, jelentősnek a bemutatásra és analízisre kijelölt filmet. Az eltérő tudományos diszciplínák területéről érkező oktatók filmértelmezései izgalmas és sokszínű megközelítését ígérik a kurzus tematikájában szerepelő alkotásoknak.

Részletes (hetekre bontott) tematika

Február 7. óramegbeszélés, tájékoztató

Február 14. Stanley Kubrick: 2001 - Űrodüsszeia

Február 21. Gyenge Zoltán előadás a 2001 – Űrodüsszeia című filmről

Február 28. Spike Jonze: Adaptáció

Március 7. Dragon Zoltán előadása az Adaptáció című filmről

Március 14. Roman Polanski: A halál és a lányka

Március 21. Lénárt András előadása A halál és a lányka című filmről

Március 28. Roman Polanski: Machbeth

Április 4. Kiss Attila: Polanszki Machbeth-je és a Nagy Mechanizmus

Április 11. tavaszi szünet

Április 18. Otar Joszeliani: Élt egyszer egy énekesrigó

Április 25. Czeglédi András: „Szovjet egzisztencializmus?” Előadás az Élt egyszer egy énekesrigó című filmről

Május 2. James Cameron: Két tűz közt

Május 9. Fogarasi György: A figyelem nyoma. Előadás a Két tűz közt című filmről

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.