Ancient-Greek-Theater

Klasszikus esték

A félév során előadnak: Dr. Jászay Tamás, Dr. Gellérfi Gergő, Dr. Nagyillés János, Dr. Kasza Péter és Dr. Mayer Péter előadása.

Az oktató és a kurzus adatai

Kurzus címe

Klasszikus esték

Oktató neve

Dr. Nagyillés János

Oktató beosztása

Egyetemi docens

Oktató tanszéke

Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék

Oktató e-mail címe

nagyillesjanos@gmail.com

Az óra helye

Auditorium Maximum (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

Az óra időpontja

hétfő 18:00-20:00

A kurzus leírása

Rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A kurzus az ókori görög-római színjátszás történetének egy-egy izgalmas szakaszába kalauzolja el hallgatóit. A kezdetektől, a görög színház és tragédia kialakulásától, Szophoklész mindenki által ismert Antigonéján és Euripidész már kevésbé ismert Bakkhánsnők című tragédiáján keresztül eljutunk a görög komédia klasszikusáig, Arisztophanészig, majd a hatástörténetig: a komédia egyik római klasszikusával, Terentiusszal és a görög klasszikus dráma modern színházi megjelenésével is foglalkozunk.

Részletes (hetekre bontott) tematika

A kurzus előadásait két hetente két órás előadások formájában tartjuk. Ezért minden előadásból egy-egy van az „A“ és „B“ héten – a Szabadegyetem hallgatói választhatnak, „A“ vagy „B“ héten hallgatják-e meg a soron következő előadást. A kieső hétfőket is figyelembe vevő programunk a következő:

1. előadás: Jászay Tamás: Antik dráma a modern színházban

Február 6. "A" hét (1/1)

Február 13. "B" hát (1/2)

2. előadás: Gellérfi Gergő: A görög színház és tragédia születése

Február 20. "A" hét (2/1)

Február 27. "B" hét (2/2)

3. előadás: Nagyillés János: Mennyire ismerjük Szophoklész Antigonéját?

Március 6. "A" hét (3/1)

Március 13. "B" hét (3/2)

4. előadás: Nagyillés János: Euripidész Bakkhánsnők

Március 20. "A" hét (4/1)

Március 27. "B" hét (4/2)

5. előadás: Kasza Péter: Római komédia: Terentius

Április 3. "A" hét (5/1)

Május 8. "B" hét (5/2)

Április 10. Tavaszi szünet

6. előadás: Mayer Péter: Arisztophanész

Április 17. "A" hét (6/1)

Április 24. "B" hét (6/2)

Május 1. munkaszüneti nap

Olvasmányok, kiegészítő anyagok

Kötelező olvasmányok (ha vannak)

Ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.

Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.